Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бубарството- традицията е жива

4
Снимка: Опитна станция по бубарство


Бубарството. В България този позабравен поминък има дългогодишни традиции. В недалечното минало той е давал прехрана на не едно и две семейства, заедно с това е давал и суровина за леката промишленост, а произведената коприна е намирала приложение при производството на тъкани. Всичко това, обаче, е минало... За бубараството сега и бубарството преди си говорим с директора на Опитната станция по бубарство във Враца- Панимир Ценов:

"Преди промените имаше едно-единствено държавно обединение "Сирма", което беше към министерството на леката промишленост. Към това обединение беше нашата астанция, имаше такава станция и в Харманли. Имаше четири гренажни предприятия за производство на бубено семе- във Враца, Берковица, Пловдив и Харманли. Във всички райони в страната, където се отглеждат буби "Сирма" имаше "клонове на текстилни влакна", които се занимаваха с излюпването на бубите, раздаването им на бубохранителите, изкупуваха пашкулите и ги изсушаваха. Сухите пашкули се преработваха в Хасково- там имаше свилоточна фабрика. Суровата коприна се подаваше на копринено-тъкачните фабрики- такава имаше и тук във Враца... Това беше системата на работа."   

СнимкаУпадък на бубопроизводството през годините на прехода- това е тъжната истина. А факторите са много, и не са тайна- спира държавната субсидия, спират работа и основните предприятия, които са били ангажирани с производство на коприна и копринени тъкани, срив на цените на коприната на световния пазар. Приватизаторите на "Сирма" се отказват от тази дейност.

"Всичко стана постепенно- първо се започна с ниски изкупни цени, след това дойде нередовното изплащане на пашкулите и накрая "наследниците" на бившата "Сирма" спряха да раздават буби"- казва Панимир Ценов.

Според Панимир Ценов обаче, ентусиасти има, а интересът към бубоотглеждането не е спирал дори и в годините на прехода. Днес Опитната станция по бубарство във Враца остава единственото звено, което осигурява бубено семе на тези, които искат да възродят този поминък- от станцията стопаните получават бубеното семе и посадъчен материал, в станцията се предават и пашкулите.

За отглеждането на една кутийка бубено семе са необходими 50 черничеви дървета. Цената на една кутийка е 20 лева, а до края на април стопаните, които желаят да отглеждат буби, трябва да направят заявка, като предплатят, за да се знае колко кутийки трябва да се заложат за инкубация. На 12 май се взимат излюпените буби, едновременно с това се сключва и договор за изкупуване на пашкулите. Средната изкупна цена на килограм сурови пашкули е 15 лева, за първо качество цената  е 18 лева. От една кутийка, при добро гледане, се получават между 20 и 35 кг. буби. Готовите пашкули се предават- след 20 юни-докъм 10 юли, окачествяват се и се изплащат. Има възможност да се зареди и втора реколта- до края на юли трябва да се предплатят бубените семена, отглеждането започва през август, завършва септември, а пашкулите се предават до края на октомври.

СнимкаСпоред Панимир Ценов, бубарството има бъдеще. Сравнително лесно, не много трудоемко, но пък изключително интересно и доходно е буботглеждането, а през последните години се наблюдава повишен интереса. Това, което се изисква, е стопанинът да разполага с черничеви дървета. Трябва да има и отделно помещение, в което да настани бубите. Процесът на отглеждането на буби трае около месец и половина. Повече са бубарите в Монтанско и Врачанско, по-малко са във Видинско- така е било и преди, заради по-малкото площи с черничеви насаждения. Черничевите дървета не са капризни, не изискват големи грижи, животът им е от 80 до 300 години, но пък трябва да се внимава, ако в близост да тях има ниви, които се третират, защото това би могло да убие бубите.

От какво боледуват бубите, през какви етапи преминава и колко трае отглеждането им? В звуковия файл чуйте и Славка и Веска, които в миналото са помагали при отглеждането на буби и сега ни върнат към спомените от детството си. Чуйте и няколко съвети за зеленчуковата градина.


 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00