Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът следизборно в Милчина лъка

Хората: Най-голямата ни мъка е лошият път

7
Снимка: Радио Видин
Дестинацията в "Добро утро, кмете!" днес е село Милчина лъка, община Грамада. Намира се на 20-тина километра от Видин, но последните километри от пътя след Буковец са предизвикателство за всяко превозно средство. Природата в околностите на селото е богата и красива. Обширни плодородни полета, ниви и гори с цъфнали дръвчета. Пробирайки си асфалт с по-малко дупки, човек се озовава накрая в Милчина лъка. Животът следизборно там изглежда спрял - само стари хора, излезли на пейките, посрещат с любопитство всеки непознат новодошъл. Местните хора са дружелюбни и разговорливи. Пред Моника Йончева разказаха за проблемите с лошия път, липсата на магазин и кръчма, и изобщо, за живота в Милчина лъка:

Снимка"Селото пропадна, защото хората намаляха, затвориха магазина, и сега за всичко ходим до града. Хляб ни карат през ден, лекарствата взимаме от подвижната аптека, една кола идва тук. Градинките гледаме, кой има животни, и за тях, пейката, клюките- това е тук..."

Най-голямата мъка на хората е лошият път, който ежедневно се изминава от маршрутката, която обслужва линията до Милчина лъка, Бранковци и Медешевци. Ако шосето беше по-поносимо за път, вероятно повече от хората, които имат имот тук биха идвали да работят градинките си, разказват още местните.

"Пътят е лош, но на кого да се оплачеш. Миналата година дадохме над 1000 лева за ремонт на колата. Като удариш в дупка, счупи се нещо, изкривиш джанта. Кметът писа оплакване, направи списък с хората и от Медешевци и Бранковци, всички се подписахме. Дойдоха, запълниха десетина дупки, но то се изрови..."
- оплакаха се хората.  

СнимкаКметският наместник на Милчина лъка е Йордан Събев, пенсиониран полицай. Приел поканата да стане кмет, защото обича реда и е убеден, че може да даде своя принос в решаване на селските проблеми.

"8 километра са от село Буковец до нас. Направихме подписка, докладна изпратихме до кмета на община Грамада Милчо Башев, с негово съдействие бе препратена и започнаха частични ремонти по въпросния път. Имам писмо от г-н Драганов, управител на Пътното управление, отпуснатата сума е прекалено малка, но с нея каквото можаха, направиха. Окастриха храсти и клони, които стесняваха пътя, и запушиха най-големите дупки. Но дупки пак останаха, снегът изкопа още нови", обясни Йордан Събев. И алармира за друг сериозен проблем- изсичането на гората.

"Има незаконна сеч, с каруци извозват, с леки коли, като мравки са- секат и изнасят. Крайно време е държавата да вземе мерки за запазване на горите!"   

англичаните Джоан и ПитърНай-младото семейство в селото са българка и американец. Те прекарват топлия сезон тук, а зимата заминават в Щатите. И не са единствените чужденци в пейзажа- къща закупили семейство англичани, имот имат и друга двойка англичани, както и холандци, и дори поляк.

Джоан и Питър избрали да живеят в Милчина лъка преди две години. Харесали селото, и купили имот тук, като го предпочели пред Бойница и Белоградчик. Радват се на спокойния си живот на село, но им е трудно да общуват със съседите си.

"Много е приятно тук. Повечето от хората са дружелюбни. Общуваме трудно обаче, предимно с жестове. Когато си млад, е лесно да учиш друг език, но при нас е доста по-трудно. Искаме да учим български, но е много труден, знаем само няколко думи", разказаха Джоан и Питър. Дребни проблеми имат и с десетината си котки, които посещават често градината на съседите им и разкопават лехите със зеленчуци.  

СнимкаОсновна културна забележителност на Милчина лъка е паметникът на загиналите през двете Балкански войни, намиращ се в центъра на селото. Доста запазено е и училището, затворило врати преди повече от 40 години. В края на 70-те години на 20 в. там са подслонени проституиращи жени, преди това държани в Белене. Кметът Йордан Събев отключи за нашия екип сградата, още пазеща спомените от онова време. Заради това, че сградата станала дом на аморални жени не селото излязло и друго име, на жаргон- казвали му Момина мъка.


"Сградата е била и дом на "каките", и склад на Гражданска защита, пазили са и архив на Кооперацията, но всъщност преди това е било училище две класни стаи и директорски кабинет. Настаняваните тук жени са ги водили като аморални, знаете по онова време- два доноса, и те изкарват най-черната овца в света, в една от стаите още стои акушерското магаре..."- разказа кметът. А декорът, който ни показа бе, както той го обрисува, като за филм на Хичкок.

Това видяхме при посещението в малкото, но красиво видинско село, в което хората се надяват, че някога управниците ще помислят и за тях и ще отпуснат пари за ремонта на пътя. За същото ще настояват и съседите им от Бранковци и Медешевци, за които ще разкажем в следващите издания на "Добро утро, кмете!".

Още за Милчина лъка може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45