Създаване на толерантна училищна среда, без стереотипи и популяризиране на културното многообразие. Тази цел са си поставили гимназията по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин и партньорите ѝ - учебни заведения от Италия, Румъния и Турция. Как я постигат разказва директорът на видинското учебно заведение Евлогия Манджукова:
"Ние не делим децата на различни етноси в нашето училище. По- скоро се опитваме да подпомогнем деца, които са с по- нисък социален статус, отколкото да ги делим на деца от ромски, влашки, сирийски или някакъв друг етнос, защото в училището децата са ученици."
За да разкаже как е протекло пътуването на ученици и учители от ПГТ "Михалаки Георгиев" в Турция, за да видят как там се възприема различната култура, се срещнахме с учителя във видинското училище Таня Петрушанова:
"Ние посетихме град Манавгат, като предварително бяхме разработили презентации, с които представихме България като страна на кръстопът между нашите основни партньори. Домакините ни предоставиха една възможност да видим как се преодоляват стереотипните влияния в самото тяхно училище, защото в класовете, които ние посетихме, видяхме деца, които бяха забрадени по традицията, други деца, които нямаха кърпа на главата. Тяхното общуване не беше ни най- малко затруднено от това, че дрехите са различни."
"Трябваше да изработим плакати, с които да покажем нашата представа за стереотипи, чрез които ние възприемаме домакините ни. Действително се постарахме да покажем един позитивизъм при подбора на материалите, които ни свързват с турската страна, защото не е тайна, че ние близо 500 години сме били под турско владичество. Така че, имаше много, за което да кажем и за събития след това. Това, което ние представихме беше подредено в хронология, като показахме разликата между вярата, показахме философите и мъдреците, видяха нашата представа за съвременната турска жена, за традиционната турска жена. Видяха онова, което е останало в съзнанието ни с изселничеството, с изборния туризъм, който беше съвсем актуален и реален и го възприеха като нещо, което наистина изгражда представата ни за стереотипа, но в една положителна светлина и насока, без да има никакво огорчение и обида", разказа учителят Розалина Илиева.
Потърсих и един от учениците, пътували до Турция, за да научат повече за другостта и това как можем да живеем заедно, въпреки различията. Разговарям с деветокласника Теодор Валентинов:
"Направи ми впечатление това, че някои от момичетата носеха забрадки дори и докато играеха спортните занятия в училището, дори и по време на храненето. Неочаквано, защото аз мислех, че там все пак не са толкова религиозни, но се оказа обратното. Имаше и облечени като нас. Като цяло всички бяха облечени с униформи. Приеха ни добре, идваха да се запознават с нас, беше им интересно и на тях. Забелязах, че никой от учениците не излиза навън да пуши, което при нас се случва непрекъснато."
За накрая оставих най- интересния събеседник. Това е сирийката Сима Шейх Ахмед Ахмед, която от три години живее и учи във Видин. Тя сега е ученичка в 9 клас на ПГТ "Михалаки Георгиев" и учи "Ресторантьорство":
"Моето семейство - баща ми, майка ми, двамата ми братя, двете ми сестри и аз - ние живеем в България от 3 години. Но големият ми брат живее в България от 7 години и ние дойдохме при него във Видин, затова сме тук. Аз идвам тук не да правя нещо лошо. Аз идвам тук да правя нещо хубаво с вас, искам да съм приятелка с вас. Вие сте добри много. Благодаря за всичко."
Цялото предаване чуйте в звуковия файл.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..