Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторството на терзиите в Гайтанци дало името на селото

Там се стягат за събор

7
Снимка: Радио Видин
Видинското село Гайтанци се намира на около 25 км от общинския център. Миналото лято е ремонтиран пътят до малкото населено място, което беше основното искане на местните хора. Сега жителите имат нова молба към кметския наместник и към общинския кмет на Видин, от когото зависи финансирането- да се отпуснат средства за запълване на дупките до гробищния парк. Според хората отсечката, по която има огромни дупки и кал до колене в дъждовния сезон, е дълга около 150 метра. Те искат дупките да се запълнят с чакъл, за да е проходимо, когато навестяват починалите си близки. Оплакват се и от мобилните оператори, защото обхватът на телефоните се губи постоянно.

"150 метра от асфалта до гробището, не можеш да минеш, разбито, кално, зимно време не можеш да отидеш на гробища. Това ни е основният проблем. Ние сме малко останали тук- през три къщи по един-двама... Кажи на кмета: бабите и дядовците искат пътят да се оправи...", настояха хората.

СнимкаВенелин Рангелов е кметският наместник на Гайтанци от 2015 година. Освен с ремонт на пътя миналата година, се хвали и с новата площадка с беседка и пейки, направена по програмата за местни инициативи. Новият им проект за това лято ще бъде автоспирка, за което ще им отпуснат 2000 лв. А за пътя до гробището кметският наместник казва:

"Подал съм сигнал до Общината. Идва комисия, която изследва сградата на кметството и пътищата. Обещаха запълване на дупките, но само в селото. Показах им и пътя до гробището и те си отбелязаха да дойдат и да го баластрират и да го утъпкат. Сега ще чакаме да дойдат като има нареждане отгоре..."

Изоставеният салон в село ГайтанциЧиталището и салонът на село Гайтанци са в историята. Книгите по прашните рафтове още чакат читателите си. Затворен в очакване на по-добри дни, които никога няма да дойдат, е и салонът. Сцената и редовете столове чакат публиката си... Самотни са и катерушките, чакащи внуците да дойдат, описа картината кметският наместник.

Работещ два дни в седмицата е импровизираният лекарски кабинет, където д-р Конов приема пациентите си. Обичайно той изпълнява и поръчки с рецептурните книжки за лекарства. 

Лекарският кабинет в село ГайтанциКато добра придобивка за местните хора е промяната в транспортната схема на частния превозвач, който обслужва селото, каза Венелин Рангелов. На среща с превозвачите, той е издействал автобусчето да идва в неделя вечер, за да прибира пътниците, които на другия ден са на работа в града. Пенсионерите от селото пък могат да пестят с новите карти за пътуване, които им струват само 5 лева на месец, без ограничение на курсовете.

Името на Гайтанци идва от някогашните занаятчии- шивачи, които се заселили постепенно там. Правели гайтани за дрехи, като били известни с майсторството си в цялата околия. Историята на селището е описана в две книги на местни автори- "Живи въглени" на Камен Нинов и "През този живот" на Богдана Петкова.

"По онова време в Гайтанци е нямало железар, затова повикали дядо Пуно от с. Орешец. Също не са имали майстор-шивач, навремето ги наричали терзии. Затова повикали дядо Велко, пак от Орешец. Същият човек изработвал гайтани, с които украсявали белите дрехи. От околните села идвали тук да купуват гайтани. Така останало името на селото- Гайтанци", пише в книгата на Камен Нинов.

Празникът на село Гайтанци е обичайно на 1 май. Заради това, че датата се пада през седмицата, съборът ще бъде в събота, на 29 април. Музика ще свири на площада, каза още кметът Венелин Рангелов.

Още разкази от село Гайтанци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00