Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малки философи се срещнаха в Селановци

Снимка: Петя Русинова

За четвърта година ОУ "Н. Й. Вапцаров" в село Селановци бе организатор и домакин на уникалния за страната национален конкурс и среща на малките философи "Малкият принц". Идеята  за провеждането е провокирана от издигнатият в центъра на селото фонтан - фигура на Малкия принц и елементи от планетите, които той е посетил. Съчетаването на тази композиция с "паметника на мотиката" е пореден израз на оригиналното чувство за хумор на селския човек - здраво стъпил на земята. Организаторите са  убедени, че чистотата на детската мисъл може да бъде най-точна мяра за света, който ни заобикаля.
В своето съчинение Денислав Димитров Свечев от 5 "а" клас, СУ "Н. Й. Вапцаров" от Петрич споделя: "Баба винаги ми казва: Следвай своя път... Сега май разбирам какво е имала предвид. Да вървя напред, да спирам и да се оглеждам встрани, когато е нужно, да прескачам камък, но и да се върна и да подам ръка на някого, защото за да стигнеш далеч, ще имаш нужда от помощ. А и когато си далеч, е много по-приятно да не си сам. Май баба също е била Дете!!!"

Целта на конкурса е да се даде възможност за творческа изява на нестандартната детска философска мисъл, провокирана от вечната мъдрост на "Малкият принц'' по едноименното произведение на Антоан дьо Сент Екзюпери.

СнимкаПрез различните години децата създават своите творби като разсъждения върху различни цитати от книгата. Те се състезаваха в две възрастови групи - от втори до четвърти клас и от пети до седми клас. 96 автора от 31 училища изпратиха своите творби на тема: "Вървиш ли право пред себе си, няма да отидеш много далеч…" Седемчленно жури класира най-добрите разработки.

Класиралите се в първа възрастова група:
-   Първо място - Витан Стимчев от НУ "Иванчо Младенов" - Враца
-   Второ място -  Микаела Борисова  от ОУ "Иван Вазов" - Харманли
-   Трето място -  Симоне Чипрянова от СУ "Николай Катранов"- Свищов

От втора възрастова група първите 15 участници, получили най-много точки получиха покана да участват във втория етап. Тринадесет деца писаха по темата "Ти ставаш отговорен за всичко, което си опитомил".
Във втора възрастова група се класираха:
-   Първо място - Антония Дамбова от СУ "Л. Каравелов"- Добрич
-   Второ място -  Йоана Балчева  от СУ "Неофит Рилски"- Твърдица
-   Трето място -  Виктория Димчева от  СУ "Хр. Ботев" - Враца

За четири години конкурсът "порасна" като качество на произведенията, организация, участие на повече училища и търсен форум за изява на малките философи - вечно питащи и вечно търсещи истината. Обобщените идеи училището - домакин ще изпрати в МОН. Сред тях са и отговори на въпроса: "Ако имахте възможност, кои три неща бихте променили в образователната система със закон - в полза на бъдещото успешно развитие на децата?"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Децата в Мездра отбелязаха Деня на леворъките с игри и кръстословици

Днешното занимание с деца в мездренската библиотека беше посветено на Международния ден на леворъките . Малките участници решаваха кръстословица, в която фигурираха имена на литературни герои, детски писатели и анимационни персонажи. При правилното ѝ решение се изписваше надписът „Ден на леворъките“. Величка Христова от Детския отдел разказа за..

публикувано на 13.08.25 в 16:00

Ансамбъл „Дунав“ представя „Легенда за трите сестри“ във Видин

На 31 август от 20:00 ч. на площад „Бдинци“ във Видин жителите и гостите на града ще имат възможността да се потопят в магията на фолклора с премиерния спектакъл „Легенда за трите сестри“– Вида, Кула и Гъмза , представен от Ансамбъл „Дунав“, съобщават организаторите. Събитието е с вход свободен и се организира от Общински културен институт..

публикувано на 13.08.25 в 15:16

Комисия ще наложи възпитателна мярка на малолетната, нападнала момиче в Кула

Преписката по случая с нападението над 11-годишно момиче в центъра на Кула е изпратена на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни във Вълчедръм, откъдето е и 13-годишната нападателка, съобщават от прокуратурата.  Разследват случай на насилие над дете в Кула Социалната служба в Кула организира среща..

публикувано на 13.08.25 в 15:08

Инициатива във Враца привлича младите към културното наследство

Регионалният исторически музей във Враца продължава традицията на летните културни събития с новата инициатива "Музеен влогър" . Програмата е част от кампанията "Лято в Музея" и ще се провежда в няколко поредни срещи през август. Първата ще се състои утре, 14 август. Събитието ще даде възможност на участниците да се запознаят с идеята за създаване на..

публикувано на 13.08.25 в 14:00

Художествената галерия във Враца представя карикатурите на Виктор Борисов

В Художествената галерия „Иван Фунев“ във Враца е открита изложба с карикатури на Виктор Борисов, посветена на 80 години от рождението му. Роден на 14 август в Лом, той е изкуствовед и дългогодишен уредник в културния институт, публикувал сатирични рисунки в редица издания. Експозицията включва творби от фонда на галерията и Регионалната..

публикувано на 13.08.25 в 13:00

НОИ започна разяснителна кампания в област Монтана за въвеждането на еврото

Служители на Националния осигурителен институт нямат право да обменят левове в евро. Екипи на осигурителния институт започват разяснителна кампания във всички населени места в област Монтана за въвеждане на еврото. Целта е да не се допуснат злоупотреби с възрастните хора.  По график от началото на септември ще се правят информационни кампания в..

публикувано на 13.08.25 в 12:00

Мъж е задържан за опит за палеж във Видин

28-годишен, криминално проявен жител на областния град, е задържан за  опит за палеж , съобщават от полицията във Видин. На 12 август към 8.30 часа той е опитал да запали имущество със значителна стойност – частен имот в кв. „Нов път“. Пристигналите на адреса полицаи задържали мъжа, който държал запалка и бутилка с жълтеникава течност с..

публикувано на 13.08.25 в 10:29