Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли по-добро бъдеще за Видин с филиала на Русенския университет

Снимка: Полина Тодорова

Във Видин ще има филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев", студенти ще се обучават в няколко професионални направления. В сряда Министерският съвет взе решение за разкриването му. Добрата новина дойде за Видин след дългогодишно чакане, дори проведохме референдум през 2009 година по въпроса да има или не в града висше учебно заведение. В новооткрития филиал ще се обучават в редовна и задочна форма студенти за придобиване на образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър". Cпeциaлнocтитe, пo ĸoитo зaпoчвa oбyчeниe oт нoвaтa aĸaдeмичнa гoдинa ca Зeмeдeлcĸa тexниĸa и тexнoлoгии, Maшиннo инжeнepcтвo, Eлeĸтpoниĸa, Texнoлoгия и yпpaвлeниe нa тpaнcпopтa, Индycтpиaлeн мeниджмънт и Koмпютъpни нayĸи. Има сформирана академична структура и Видин става академичен град.

"С това решение приключи едногодишната ни работа по събиране на информация, по доказване на капацитет за това, че на практика Русенският университет ще може да обучава студенти в няколко професионални направления. Откриването на филиал във Видин не е самоцел, а резултат от задълбочени проучвания. Законът ни задължава във филиала да има постоянно 10 преподаватели минимум, постепенно ще доизграждаме този състав. Очакванията са филиалът така да се развие, че след 10 години в града да има и университет. Дано да има повече студенти"
, каза за Радио ВИДИН ректорът на Русенския университет проф. Велизара Пенчева.

Идеята за създаване на филиал във Видин е още от 2012 година, когато с решение на Академичния съвет са определени професионалните направления, в които да се обучават студенти. Това са: Педагогика на обучението по двойка специалности, Информатика и компютърни науки, Машинно инженерство, Електротехника, електроника и автоматика, Комуникационна и компютърна техника, Транспорт, корабоплаване и авиация и Общо инженерство. Сериозен интерес има и към дистанционната форма на обучение в специалност Бизнес мениджмънт.


Регионът има голям потенциал, който може да бъде развит - от една страна завършващите ученици, които тази година са около 700, от друга - младежите до 35 години, които нямат висше образование и не на последно място - чуждестранните студенти, които биха избрали Видин заради местоположението му на границата на България със Сърбия и Румъния.

"Това е един от сигурните начини във Видин да се задържат младите хора и да се направи още една стъпка за ограничаване обезлюдяването на региона. Географското положение на Видин предполага също привличане на студенти от двете съседни държави- Румъния и Сърбия. Смея да твърдя, че Видин и разположените около него области имат доказан потенциал за развитие", подчерта кметът на Видин Огнян Ценков.

Филиалът ще бъде в сградата на СУ "Христо Ботев" в квартал "Строител" в града. Предвижда се за нуждите на ВУЗ-а да се предостави сградата за срок от 10 години, след което ще бъде предложено ръководството на Русенския университет да ремонтира сградния фонд.

Бъдещите студенти, които желаят, могат да бъдат настанени в Ученическото общежитие в града, каза Емилия Николова, директор "Хуманитарни дейности" към Общината. Неговият капацитет е 150 души, в момента услугите му се ползват от 96 ученици.

А какво мислят дванадесетокласници от Видин, с които се срещна Венцислав Величков, ще останат ли да учат в родния си град и виждат ли светлото бъдеще:

"Харесват ми профилите, които предлагат, но не ми се остава тук, градът запада, няма хора, връстниците ми няма да са тук, няма с кого да общувам... Бих се записал, пестят се пари.. Това е нещо хубаво за нашия край, повече реклама трябва за филиала. Реализация ни е нужна...", казаха младежите.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28