Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Датата 9 май- символ ли е все още на кръстопът между минало и бъдеще?!

Снимка: БГНЕС
Щеше ли да има Ден на Европа, ако нямаше Ден на победата? Кое от двете събития обединява повече европейците? Гледната точка е на историци и общественици от Северозапада.

Тази тема се появява всяка година покрай 9 май. Едни отбелязват победата на СССР над нацистка Германия. Във всички европейски столици се празнува Денят на Европа - в чест на Декларацията на Робер Шуман. Спорен между двете групи празнуващи е въпросът кое от двете събития да се почете.

"Ако нямаше 9 май като Ден на победата над фашизма в Европа, наистина нямаше да има обединена Европа в този вид, в който я познаваме. Може би щеше да има друг вид Европа, пак обединена, само че тоталитарно-германска, фашистка или тоталитарно-съветска, сталинистка. Кой вариант ви харесва повече? На мен нито един от двата. Европейският съюз беше замислен първоначално като икономическо обединение с политическото измерение дотолкова, доколкото може да предотвратява конфликти. Ние в момента задълбахме в една посока, която според мен не е много отговаряща на това, което беше първоначалният замисъл на хората, създали европейската общност. Не ви ли се струва, че тръгваме по един тоталитарен модел, който едно европейско правителство започва да го налага на отделните държави. Хората, които са заинтересовани от европейското развитие на България, би трябвало да не забравят нищо, но да умеят да прощават и да могат да намерят в бъдеще път, който да не води след себе си насилие и кръв, а да води след себе си разбирателство", каза историкът Захари Захариев.

Пряко в ефира на Радио ВИДИН Мартен Калеев- писател, журналист, публицист, обществена личност, заяви, че "писателите, към които се надявам да се числя и аз, трябва да поддържат мисленето на поколенията. Да поддържат имунната система на душата с идеи, които да правят невъзможни сляпото следване на опияняващи модели и поведение, които по-късно да се определят като античовешки и гибелни. Много от хората, които са правили кариера във военно време, са дочакали спокойни и охолни старини, без особени угризения. Но, примерно, мен ме интересува, писателите настояват ли, че лицемерието, независимо от неговия мащаб и значимост, псевдополезно е пагубно. Обикновеният човек не носи по-маловажна душа от тази на титулувания или облечения във власт. Той заслужава внимание и съпричастност. Обикновено той лично плаща цена и ние го виждаме. Той заслужава това внимание, защото и той като нас има същите наши очи. Аз съм писал и бих писал за този човек. И 9 май е ден, на който само да си припомним, че няма да има празнични слова за Европа и света, ако няма историческа памет. Ако нашата духовност и човечност са изчерпани, ако усещането за справедливост и достойнство са изчезнали или са останали съмнителни. Нека, когато отбелязваме Деня на Европа да помним- цивилизационният сблъсък, в който сме пряко замесени, всеки ден ще преминава през нас и от всеки един от нас зависи каква ще е Европа в утрешния ден. Ето това е голямата тема на писателите в днешно време!"

Още по темата за 9 май чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45

Как МИГ- Лом помага на местната общност

Местна инициативна група (МИГ) - Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите.  Музеят кандидатства за финансиране на археологически изследвания. Проектът е сключен между Община Лом и Държавен фонд "Земеделие" по процедура на МИГ. Целите..

публикувано на 21.10.24 в 15:28

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45