Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Въртоп- едно магаре и два магазина

10
Снимка: Радио Видин
Посещението ни в "Добро утро, кмете!" е във видинското село Въртоп. Село, в което жителите му намаляват прогресивно с годините, макар че не е отдалечено нито от Видин, нито от Димово. От главния път Е-79 до селото са само 3 км, но скоростта, която едно превозно средство може да развие по пропадналия път е доста ограничена. Като причина за лошото състояние на пътя хората посочват тежката техника на земеделските производители, която е нагънала асфалтовата настилка. Проблем през пролетта е и бързорастящата трева, която навсякъде в селото и в гробищния парк достига до метър височина. А средства за поддръжка на тревните площи няма. Това разказаха неколцина от жителите, които се бяха събрали пред един от местните магазини. Интересното е, че в село с тридесетина жители имат два магазина, обозначени като бакалия. За мeстните пенсионери сборният пункт е сутрин, а клюките са единственото забавление. Така е откакто затворили киното, театърът и операта, казват шегобийците.

"Кърпиха пътя преди време, но основата е слаба. Правят си магистралите, а ние- в кой век живеем? Вижте колко е тревясало, змии ще ни изядат. 37 са обитаемите къщи, а са били 150 навремето...", казаха местните.

СнимкаКметският наместник на Въртоп Петър Илиев посрещна екипа на Радио ВИДИН в кметството, което се помещава в голяма, просторна, но позанемарена сграда. Освен кабинета на кмета, другите врати на помещенията са заключени. Начело е на кметско наместничество със скромен брой жители- точно 37. През лятото живеещите тук се увеличават до 50. Оказва се, че кметът е най-младият в селото. Първото, което го питаме е, ще има ли някога ремонт на шосето до Въртоп.
 
"Специалистите говорят, че пътят няма отдолу основа и като минат тези тежки машини- трактори, комбайни, ТИР-ове, и го чупят. От Е-79 до селото са 3 км. Писал съм докладна до общинския кмет. Сега се очаква да започнат ремонти по пътищата. Отпуснати са 150 000 лв. за всички кметства, но колко ще бъде за нас, не мога да кажа", отговаря кметският наместник.

В добрите си години жителите са били над 900. Последният се е родил през 1963 година. Оттогава сватби, раждания и кръщенета няма. Отписват само споминалите се, казва кметът и ни посочва книгата.

Една от запустелите къщи във ВъртопВъртоп е село, в което имоти за продаване има колкото пожелаеш, а цените са повече от скромни. На пазара се продават къщи от 500 до 3000 лв. Наследничка предлага дори 2 дка двор с къща даром, само някой да го стопанисва, да поеме разходите пред нотариуса и да му плаща данъците. За съжаление, търсене няма, казва кметът Петър Илиев. Надеждата му е, че селото ще се оживи, когато започнат да си идват по-младите пенсионери.

И още за село Въртоп, този път от спомените, когато в селото кипял живот, раждали се деца, правели се големи тържества.


Селският салон не можел да събере хората, казва кметският наместник Петър Илиев. Салонът сега е заключен, таванът е прокапал, останали на пода са само старите снимки и стойката на киномашината. Превърнал се е в дом за лястовички и врабчета. В очакване на пациенти, които никога няма да дойдат е и кушетката на амбулаторията, показва ни помещенията кметът.


Параклисът във ВъртопГордост за селото е параклисът, подарен от местен богаташ преди години. Мястото за молитва е изработено в Турция и е сглобено на място. В двора му се намира и паметен знак на някогашния селски поп. А камбаната е автентичната, запазена отпреди 180 години. Веднъж хората я спасили от кражба, защото при падането си издала звук, разказва още кметът.

"Камбаната е от 1820 година, останала е от старата църква. Една година са правили опит да я откраднат, като са развъртели болтовете, тя паднала и издала звук. Комшиите са чули и го хванали крадците", разказа историята кметът.

Целия разказ за село Въртоп може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49