Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходим ли е "министър за Северна България"

От години вече се говори за възраждане на Северна и в частност- на Северозападна България, региони, които значително изостават в икономическото си развитие от южната част на страната. Предлагаха се различни мерки- целенасочена програма, данъчни облекчения и пр. Поредната идея дойде преди дни от бившия финансов министър в кабинета "Борисов 1" Симеон Дянков:

"Така или иначе ще има доста министри. Да се назначи и министър за Северна България, за да има надежда, че тези региони ще напреднат. Тази идея е по-скоро крайно решение на задълбочаващ се проблем. Националната статистика показва, че населението се стопява бързо точно в тези региони. Решението е пътна инфраструктура, която се обещава, но не се случва, и фокус върху създаването на работни места, което даже не се обещава. Един от вице-премиерите може да получи това портфолио. Ще помогне донякъде, ако всяка седмица в Министерски съвет някой пита "А за Северна България?"


В "Посоките на делника" попитахме нужен ли е министър, който да отговаря за развитието на най-бедния регион в Европейския съюз (ЕС).

Снимка"Отдавна темата е актуална. В миналото правителство се коментираше за специална програма за Северозапада. Приета беше и Целенасочена инвестиционна програма по настояване от народните представители от Враца, Видин и Монтана. Чувал съм и преди за идеята "Министерство на Северозапада". От икономическа гледна точка би било полезно да се насочат повече усилия и мерки към този най-изостанал регион в ЕС, но от друга страна министерство на един определен регион звучи като малко екстравагантна проява. В крайна сметка смятам, че ако правителството насочи усилията си с догонващи мерки, с които Северозападът поне да се доближи по икономически показатели, по условия за живот, по трудова заетост с останалите региони в България, тогава би си свършило работата. Ако в рамките на тези мерки е необходимо да има такова министерство или агенция, бих приветствал такава идея. Наше задължение- на всички народни представители от Северозападния регион, е да бъдем настоятелни и взискателни. Сега готвим нови срещи и обсъждания, на които отново да поставим въпроса за изпълнението на Целенасочената инвестиционна програма и да поискаме от Правителството препотвърждаване на ангажиментите, които бяха поети и в миналия мандат от Борисов", обясни Красимир Богданов, народен представител от "Обединени патриоти", част от управляващото мнозинство.

Снимка"Това в никакъв случай няма да реши проблемите. Такова деление на министерства не е реално- веднага ще се появят потребности и от другите краища на България. Единственото, което би решило проблемите на Северозапада, е, ако има сериозна воля, политическа воля в правителството да се решават тези проблеми. Засега такава воля формално има, но ефективността е нулева. Първото нещо, което трябваше да направи правителството, ако има желание да се случат нещата в Северозапада, е да бъде стимулиран Северозападът в усвояването на евросредства през настоящия програмен период. Това го няма. Няма политическа воля и заради това, и да бъде направено такова министерство, няма да има никакъв ефект", каза пред Иванка Петрова кметът на Община Белоградчик Борис Николов.

Снимка"Звучи интересно това предложение, но всъщност просто трябва да се работи. Дали ще има, или- не, Министерство за Северна България, ако то работи като всички останали министерства, депутати и т.н., и 10 министерства да направим, резултатът ще бъде същият. Ще бъде само още една нова администрация, която ще харчи народни пари. Имаме достатъчен брой депутати, които могат да вършат тази работа, ако желаят, във всеки работен ден на Народното събрание да поставят въпроса "Какво се случва с нашата мила Северна България?", смята председателят на Търговско-промишлената палата във Видин Красимир Кирилов.

Попитахме и председателя на Агенцията за регионално развитие и Бизнес център във Видин Евтим Стефанов:

Снимка"Трябва самите ние да вярваме и да познаваме района си, защото нашият край е изключително красив, нещо уникално. Имаме страхотни природни дадености, чиста природа и нищо не ни пречи, независимо, че сме на края на България, да развиваме нашия регион. Разбира се, държавата е хубаво да помага целенасочено с ефективни действия, защото малко или много имаме нужда от помощ, но е много важно и ние самите да се захванем и да направим това, което зависи от нас, за да може нещата да потръгнат. Обичам своя регион и съм сигурен, че колкото повече хора мислят позитивно и влагат енергия и усилия за това положението ни да се подобрява, резултатите няма да закъснеят. Министерство за Северозападна България звучи така сякаш тук е паднала бомба, а това не е така. Не е нужна допълнителна бюрокрация, напротив- трябва реални и конкретни неща, които да се случат, а те и без министерство могат да се случат, ако някой има желанието и волята да ги направи."

Повече по темата и какво казаха за предложението слушатели на Радио ВИДИН, чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45