От 29 май започва пръскането срещу комари и кърлежи на територията на град Лом и селата от общината, съобщиха от общината. Пръскането ще продължи до 31 май. Наземното третиране ще се проведе при подходящи метеорологични условия, като за комарите то ще бъде за времето от 20.30 ч. до 06.00 ч., а обработката на кърлежите е с начален час 22,00 часа. Срещу комарите ще се използва препарат Цитрол 10/ULV при доза 4 мл. на декар. Препаратът, който ще бъде използван срещу кърлежите е Бандит 10 ЕВ при доза 40 мл. в 20 литра вода на декар. Третирането срещу кърлежи ще се извърши на тревните площи в Лом, включително прилежащи територии на детски градини, детски и социални центрове. Пръскането срещу комари ще се извърши от софийска фирма, с която община Лом има сключен договор. За целия сезон се предвиждат общо шест третирания срещу комари, като за акцията са осигурени 36 000 лв. от местния бюджет. За дейността "Канална дератизация, дезинсекция, и дезакаризация (ДДД обработки) срещу инсекти и гризачи в детските градини, детски ясли, общински социални центрове, прилежащите им територии и тревните площи на Община Лом за 2017 г." от общинския бюджет са осигурени 10 000 лв. От местната общинска администрация напомнят, че се забранява извеждането на животни за паша в дните на обработка на тревните площи.
Клуб за активиране във видинския квартал „Нов път“ помага на търсещи работа. Открит е през миналата година по програма "Развитие на човешките ресурси" и досега над 200 души са се възползвали от услугите. На среща с жители на квартала служители на Бюрото по труда във Видин представиха възможностите, които предлага. Комисията по доходи към..
В Монтана започва подмяната на отоплителни уреди на твърдо гориво с екологично чисти. Процедурата се забави повече от година, заради обжалвания от фирми. Подмяната ще стартира най-рано в края на септември. Подмяната на отоплителните уреди цели да се подобри качеството на атмосферния въздух в Монтана. Финансиране е по програма „Околна среда" на..
Днешното занимание с деца в мездренската библиотека беше посветено на Международния ден на леворъките . Малките участници решаваха кръстословица, в която фигурираха имена на литературни герои, детски писатели и анимационни персонажи. При правилното ѝ решение се изписваше надписът „Ден на леворъките“. Величка Христова от Детския отдел разказа за..
На 31 август от 20:00 ч. на площад „Бдинци“ във Видин жителите и гостите на града ще имат възможността да се потопят в магията на фолклора с премиерния спектакъл „Легенда за трите сестри“– Вида, Кула и Гъмза , представен от Ансамбъл „Дунав“, съобщават организаторите. Събитието е с вход свободен и се организира от Общински културен институт..
Преписката по случая с нападението над 11-годишно момиче в центъра на Кула е изпратена на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни във Вълчедръм, откъдето е и 13-годишната нападателка, съобщават от прокуратурата. Разследват случай на насилие над дете в Кула Социалната служба в Кула организира среща..
Регионалният исторически музей във Враца продължава традицията на летните културни събития с новата инициатива "Музеен влогър" . Програмата е част от кампанията "Лято в Музея" и ще се провежда в няколко поредни срещи през август. Първата ще се състои утре, 14 август. Събитието ще даде възможност на участниците да се запознаят с идеята за създаване на..
В Художествената галерия „Иван Фунев“ във Враца е открита изложба с карикатури на Виктор Борисов, посветена на 80 години от рождението му. Роден на 14 август в Лом, той е изкуствовед и дългогодишен уредник в културния институт, публикувал сатирични рисунки в редица издания. Експозицията включва творби от фонда на галерията и Регионалната..