Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи фестивалът на народната носия "От раклата на баба" 2017 година

За втора година в с. Кутово се проведе фестивал на народната носия "От раклата на баба”. В него се включиха състави от различни селища на община Видин, както и самодейни състави от други общини на областта. Участниците показаха автентични народни носии, характерни за региона на Златорожието. Кметът на община Видин Огнян Ценков за втора година бе почетен гост на фестивала.

"Фестивалът е прекрасен повод да засвидетелствам уважението си към вашия неуморен труд, ентусиазма и всеотдайността, с които съхранявате хубавите български традиции и ги предавате на идващите поколения. Пожелавам на всички вас много настроение с програмата на фестивала и нека традицията бъде запазена за още дълги години напред и се предава на деца и внуци".

В програмата на фестивала успоредно с демонстрацията на народни носии, бе показана и богата кулинарна изложба, приготвяне на качамак на живо и други вкусни местни гозби. Интерес предизвика участието на ученици от СУ "П.Р. Славейков”, които представиха изработени от тях кукли от естествени материали, облечени с народни носии и изпълняващи български народни песни. С проекта "Музикална кукла Българка“ видинските ученици ще участват във финала на Националното състезание "Най-добра учебна компания на България” в град Варна. Кметът Огнян Ценков връчи грамоти на всички читалища. Празникът продължи с общо хоро под звуците на духовия оркестър "Златорожие”.
 
Организатори на проявата са кметството в селото и местното читалище "Просвета-1937г." с подкрепата на Община Видин. Целта е да бъдат съхранени народните традиции, както и да се запазят местните обичаи в Златорожкия край.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 130 колоездачи ще изминат 700 км по поречието на Дунав

На 30 август отново от Видин за 12 път стартира най-популярното многодневно колоездачно приключение в България "Дунав Ултра" . Това е най-дългият туристически веломаршрут в страната. Проявата ще бъде открита на 29 август, обясни заместник-кметът Борислава Борисова: "На 29-и вечерта, от 20:00 часа в Културен център "Жул Паскин" ще бъде обявено..

публикувано на 20.08.25 в 14:00

Училище в Мездра е с нов облик

Вторият етап от проекта „Обичам моето училище“ в ОУ „Христо Ботев“ – Мездра вече е реализиран. Класните стаи и коридорите на най-старото училище в града бяха обновени с цветни фототапети, които внасят живот, вдъхновение и позитивна атмосфера в учебната среда. Ръководството на училището изрази благодарност към екипа, учителите и учениците,..

публикувано на 20.08.25 в 11:20

Чипровски автор издава две нови книги

Две нови книги на писателя от Чипровци Георги Костодинов ще излязат от печат до края на месеца. Едната е с любовна лирика и се нарича "Гримирана любов", а другата "Чипровски вкусни гозби".  "Книгата се казва "Гримирана любов". Това са стихове, писани миналата година... Това е една равносметка на всичко, което съм преживял... Другата книга се..

публикувано на 20.08.25 в 10:45

Полицията във Видин задържа шофьор и пътници при проверка за наркотици

26-годишен мъж от гр. Видин, управлявал лек автомобил, чужда собственост, под въздействието на наркотично вещество , е бил задържан вчера в полицейския арест, съобщават от полицията. На 20 август на бул. “Понония“ в областния град, униформени спрели за проверка кола, в която пътували трима души. При тестване с техническо средство пробата на шофьора..

публикувано на 20.08.25 в 09:42

Традиционният кулски панаир събра хиляди посетители от страната и чужбина

Приключи 108-то издание на традиционния панаир в Кула. Той бе открит официално на 14-август и продължи шест дни. Събитието има 108-годишна история и се превръща в едно от най- очакваните не само от местните хора. То се радва на посетители и гости от цяла България и от съседните области на Сърбия. Кмета на община Кула откри панаирните дни на открита..

публикувано на 20.08.25 в 08:45

Увеличават се безработните във Враца

Ръст на регистрираните безработни отчетоха от Бюрото по труда във Враца. В края на месец юли хората без препитание са 1 525, което е с 98 повече от юни и ръст с 10 души в сравнение с юли 2024-а. Изразено в проценти това е увеличение с 0,34%, а от трудовата борса отчетоха ниво от 4,25 на сто за общината. В съседния Криводол на борсата са 17,26 процента..

публикувано на 20.08.25 в 08:12

Снимката на 19 август 2025 година

Със символична "първа копка" днес започна обновяването на ул. "Цар Иван Асен ll" във Видин.  Улицата ще бъде напълно ремонтирана в участъка от околовръстния път до бул. "Панония". Пътният участък ще бъде един от главните входове и подходи към града, коментира по време на официалната церемония Румен Лилов, заместник-кмет на Община Видин по устройство на..

публикувано на 19.08.25 в 18:00