Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За килимарството и цифровизацията в Главановци

7
Снимка: Радио Видин
Село Главановци, Монтанско, е разположено така, сякаш е защитено отвсякъде. Климатът е много мек през зимата, летните дни са горещи, с прохладни вечери. Има различни легенди за името на селото. В една от тях, името произхожда от главите на животните, с които селото било пълно в миналото. Огромен бик се стоварил по тия места. Туловището на животното паднало в Говежда, краката- в Копиловци, главата- в Главановци, а опашката или дългия дял- в Дълги дел. Друга легенда разказва, че след заселването на славяните, скотовъдството било доста развито по тия места. В местността, където днес се намира днешното село Говежда, били съсредоточени стадата с говеда, и оттам името Говежда. В землището на Главановци били стадата с овцете (Главановци идва от главата на овцата). В Еловица били яловите животни.
За първи път Главановци се споменава в турски данъчни регистри от първата половина на XV век. Записано било под името Главануфна или Главанофна.

Кметски наместник на Главановци е Цветанка Маркова. Тя разказа за живота на хората в днешни дни- за многото необитаеми къщи, които се предлагат за продажба. Имат и къщи, закупени от чужденци, избрали тях заради щедрата природа.

Цветанка Маркова, км. наместник на Главановци"Малко, тихо, спокойно селце. Повечето от местните са възрастни, самотните жени преобладават, вдовици. Имаме чужденци, от Израел, руски евреи, 4 къщи купиха. Има доста запустели къщи. Живеем скромно", разказа Цветанка Маркова.

Преди години село Главановци е имало много жители, повече от 800. Местните майсторки тъкали килими, стан имало във всяка къща. Имали са каменоделна и мини, които давали заетост на хората, отглеждали се картофи. Сега в Главановци също садят картофи, както едно време, но в по-скромни количества.

Като проблем в селото кметицата отчете лошото състояние на страничните улички и проблемите с телевизионното излъчване, след въвеждането на цифровизацията.

"Кърпи се от време на време по главния път, но преките улици са в трагично състояние, няма пари за ремонти. В селото само платена телевизия се гледа, няма обхват националната след цифровизацията и нямаме възможност да ползваме безплатното излъчване. Налага се хората да отделят от скромните си доходи, за да плащат за телевизия."

В красивото селце животът на 60-ината жители не е лесен, изпълнен в работа, за която понякога времето не стига. Искат от кмета си да издейства от Общината да изготвят проект за подмяна на водопровода, заради който водата често спира в години на суша. Смятат, че това ще накара повече хора да си купят тук имоти.  

Кметицата казва, че на селото би помогнало, ако инвеститори проявят интерес към сградата на училището. Проблемът идва от там, че то е оценено на 100 000 лв., което стопира желанията.

Килимарка Клара Илиева с. ГлавановциПоследната местна килимарка в Главановци е леля Клара Илиева, или Калина, както я знаят всички. Тъче цял живот и няма намерение да спира, макар че вече е близо 80-годишна, очила не ползва. Казва, че в селото има станове, но младите на се вълнуват от тази професия.

"Започнах още на 13 години, това ми беше мечта. На 52 години се пенсионирах, но и до днес не съм спирала тъкането. Сега съм на 78. Работила съм в Копиловци, Монтана, Чипровци, навсякъде съм тъкала. Ръцете да ме държат, да продължа...", каза Клара.

Целия разказ за Главановци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00