Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Узаконяват ли се жилища във видинския квартал "Нов път"

4
Снимка: Радио Видин

Незаконните постройки на малцинствата са резултат на дългогодишно неглижиране на проблема от страна на местните власти. Тези квартали се отличават с лоша инфраструктура, липса на обществени услуги, липса на регулация и висок процент незаконност на построените къщи. В последното десетилетие основен проблем за малцинствата беше липсата на процедура за узаконяване на незаконните им къщи. Ситуацията във видинския кв. “Нов път”, където живеят над 17 000 души не е по-различна. Кварталът съществува от преди Втората световна война, но много къщи там продължават да са незаконни. С историята и първите проблеми около регистрацията на жилищата ни запозна Светлана Кръстева, началник на Държавен архив - Видин. 

"За първи път подобен проблем е регистриран в журнално постановление на заседание на видинския градски общински съвет от 5 май 1880 година. Тогава е решено преместването на дъсчените работилници в района на река Дунав, като за целта се изкупят къщи, които се помещават в този район. На семействата, живеещи в тях е трябвало да бъде платено обезщетение от 300 гроша ... С постановление от извънредно заседание на видинския общински съвет от месец май 1885 година се взима решение за упълномощаването на кмета Димитър Златарев да потърси чрез съда неплатените наеми от жители на Видин, които са построили своите къщи плетарки на градски места, край крепостния ров на пазара" - разказа Светлана Кръстева.  


Жилищните проблеми в квартал "Нов път" днес наистина са сериозни и тяхното решение не търпи отлагане във времето, поясни Генади Велков, председател на Общински съвет Видин. 

"Видинският квартал е един от най- добрите, в сравнение с много други ромски квартали в страната. От две години ние успешно продаваме имоти в квартала, за да могат хората да узаконят своето водоснабдяване и електрозахранване. Считам, че голяма част от хората в квартала, които са образовани, успяват да се реализират успешно в страната и чужбина."


Вече е проведена необходимата разяснителна кампания сред населението на видинския квартал и резултатите са налице, смята Донка Панайотова, учредител и ръководител на Сдружение "Организация Дром", Видин. Според нея от решаващо значение е имотите да бъдат узаконени, за да може да се кандидатства по бъдещи проекти за подобряване на цялостната инфраструктура в квартала. 

Разговаряхме и с жителите там. Оказва се, че голяма част от тях искат да узаконят жилищата си, но нямат необходимите средства, а тези, които разполагат с такива, отдавна вече са го направили. Васил Тодоров и Сотир Панков имат напълно узаконени къщи в центъра на видинския квартал, но от години не живеят в тях. Те имат и незаконни имоти и искат да ги узаконят. 

"Имам къща на три етажа и съм я подарил на децата. Тя е законна, но аз не живея в нея. Живея в друга незаконна къща в Новоселци. Чувствам се добре ... Ние сме тук преселници. Преди живеехме в различни квартали на града, но доктор Бърни Бончев ни набута тук и сега живеем тук. Казват, че искат да ни интегрират - преди не беше ли интеграция, когато живеехме сред българите" - казват Васил Тодоров и Сотир Панков.


От Община Видин поясниха, че няма облекчения, както и възможност за разсрочено плащане на дължимата сума след изготвена оценка на желания за закупуване имот. Условията за узаконяване на имоти във видинския квартал "Нов път" са подробно описани в Наредбата за управление и разпореждане с общински имоти на територията на общината. Подробна информация може да бъде намерена на интернет сайта, както и на място в административната сграда на Община Видин. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14