Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наука, изкуство или игра е бриджът

бридж
Снимка: Уикипедия

Бриджът е първата игра с карти, която е призната за спорт. Той се играе с тесте от 52 карти, с 4 цвята, които, подредени по нарастващо старшинство, са трефа, каро, купа и пика. Бриджът се играе от четирима състезатели, разделени на две състезаващи се двойки. Прието е участниците да се наричат с условни имена посоките на света- Север, Изток, Юг и Запад. Състезателите, седящи от противоположни страни на масата, са партньори- едната двойка партньори е Север-Юг, а другата Изток-Запад. Бриджът е отборна игра. Резултатът от всяка игра, било то положителен или отрицателен, се присъжда на цялата двойка. Наука, изкуство или просто игра, какво всъщност е бриджът?  Отговор на този и други въпроси дава Людмил Илиев- ръководител на бридж клуб "Рациария" Видин.

"И трите, взети заедно. И наука, защото в нея голяма част от играта е теория на вероятностите. Изкуство, защото е дадена възможност на хората в даден момент да решават и така да интерпретират нещата от своя гледна точка, а това винаги води до показване на виждането на самия състезател. Не някое клише, което да се повтаря непрекъснато. Игра е. Много я играят за удоволствие. Тя е световно призната игра в 5-те мисловни спортове."

Видинският бридж-клуб се финансира самостоятелно, от Людмил Илиев. Помагат и приятели със средства за пътувания по състезания. Ръководителят разчита на младите и се надява те да подпалят искрата към бриджа.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Двама видинчани на Европейската олимпиада

В столицата на Северна Македония Скопие започна 18-ото издание на Европейския младежки олимпийски фестивал. Спортното събитие събира на едно място повече от 4000 млади спортисти, треньори, официални лица от цяла Европа. България участва с 34 спортисти и 13 треньори и медицински лица. В олимпийския фестивал страната ни ще представя и лекоатлетът от..

публикувано на 21.07.25 в 12:24

Врачанският "Ботев" завърши наравно със "Славия"

Отборът на "Ботев" Враца изпусна трите точки и си тръгна само с една от гостуването на "Славия" на старта на новата кампания в елита. Врачани вкараха два безответни гола преди почивката и могат да съжаляват, че допуснаха изравняването само за 4 минути през второто полувреме. В 13-та мин. Найденов изведе зад бялата защита Мартин Петков, който..

публикувано на 21.07.25 в 11:16

"Ботев" Враца може да е изненадата в Първа лига

Ботев /Враца/ има огромен шанс да се превърне в приятната изненада през настоящото елитно първенство по футбол. Без много излишни приказки, ръководството успя да почисти състава от многото чужденци, които през последните години бяха неизменна част от състава, и вместо тях да привлече качествени млади българи. Не само заради изискването, наложено от БФС..

публикувано на 20.07.25 в 14:52

"Бдин" и "Ловеч" не се победиха

Отборът на "Бдин" Видин завърши наравно 0:0, като гост на изпадналия от Втора лига тим на "Ловеч" в контролна среща. Следващата контрола на видинчани е с и юношите старша на "Монтана". Следва гостуване и домакинство на "Тимок" Зайчар и "Балкан" Белоградчик. Новият треньор на отбора Мартин Методиев ще изведе играчите си на 23 август за началото на новият..

публикувано на 20.07.25 в 08:16

"Локомотив" Мездра победи във втората си контрола

Във втората контрола след началото на подготовката си за новия сезон "Локомотив" Мездра се наложи с 2:1 над гостуващия му " Сливнишки герой " Сливница. Приятелската среща се игра в Мездра. Сергей Георгиев даде аванс на домакините, десетина минути след почивката, когато откри резултата. След още десетина минути, Георги Илиев изравни с глава...

публикувано на 19.07.25 в 16:10

"Ботев" Враца привлече панамец

В навечерието на родното футболно първенство "Ботев" Враца се похвали с класно попълнение. От елитния клуб се похвалиха, че са привлекли в лятната си селекция Ромееш Ивей. Панамецът, който през последните няколко сезона водеше атаката на "Спартак" Варна, пристига на стадион "Христо Ботев" като свободен агент. Той разтрогна договора си със "соколите"..

публикувано на 19.07.25 в 13:45

Волен Чинков свири откриващия мач на Ботев (Вр) в новата кампания

Волен Чинков получи наряд да ръководи първата среща от новата футболна кампания в елита на Ботев.  В неделя врачани гостуват на Славия, а срещата е от 19 часа на стадион „Александър Шаламанов".  На главния рефер Чинков от София ще помагат неговите съграждани Дениз Соколов и Георги Дойнов, а четвърти арбитър е Михаел Павлов от Велико Търново. За..

публикувано на 18.07.25 в 12:30