Нов вид прилеп беше установен от експертите от фондация "Наука за природата" и Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания - БАН по време на проведени наблюдения в Ръжишката пещера при село Гара Лакатник. За това информираха от Природния парк "Врачански Балкан".
Димитър Рагьов, Стоян Горанов и Хелиана Дундарова са провели мониторинг на прилепи в рамките на инициативата Нощ на прилепите 2017. По време наблюдението са установени 5 вида прилепи. Голяма изненада за експертите е откриването на екземпляри от вида Булдогов прилеп (Tadarida teniotis). До момента в този вид е наблюдаван само 8 места в Южна България. Сегашното му местонахождение е най-северната точка за вида и първото за територията на Природния парк "Врачански Балкан".
Булдоговият прилеп е сред най-едрите, срещащи се в Европа. Храни се с едри летящи насекоми, а скрития начин на живот и недостъпните убежища, правят трудно откриването му. Името му идва от външния му вид, който наподобява на главата на кучето. Булдоговият прилеп, както и всички останали видове прилепи са строго защитени от Българското и Европейското законодателство.
В художествена галерия „Вълчо Вълчев" в Белоградчик бе представена изложбата „Мозайката днес". Изложбата е инициирана от сдруже нието на българските мозаисти, Художествена галерия „Вълчо Вълчев" и Исторически музей - Белоградчик. В изложбата участват 15 автори с 32 свои пана и пластики, обхващащи широк спектър от техники и стилове –..
Партито се очаква с голям интерес след първото подобно парти, което се състоя през юли. Събитието е в събота /23 август/ и започва в 21.00 часа в местността „Плажът", която се намира между града под Околчица и село Згориград. Организаторите анонсираха, че специален гост ще е DJ Динко Петров + Live Sax. Участниците ги очакват ярки светлини и..
Експерти от екоинспекцията във Враца спасиха три птици от защитения вид "Ням лебед". Продължителното лятно засушаване постави под заплаха оцеляването на по-младите лебеди, които обитават водоемите край борованското село Добролево. В инспекцията е подаден сигнал, че в борованското село Добролево са забелязани лебеди. При проверка на място е..
С празнична програма и различни изпълнители в кулското село Цар Петрово ще бъде отбелязан традиционния събор. Откриването на празничните дни ще е на 29 август, петък, от 20.00 часа на площада. "Празничната програма ще е два дни, в петък ще имаме ди джей, а в събота, на 30 август, оркестър "Хармония" ще потопят местните и гостите в магията на..
На 24 август /неделя/ от 18:00 ч. в Боров парк – Вършец (до Палеопарка) ще се проведе събитието „Детство мое" – част от кампанията „Дигитална хигиена". Организаторите на събитието имат за своя мисия да върнат децата в света на истинските игри, далеч от екраните. „Гоненица", „Надбягване с чували", „Народна топка", „Бягане с препятствия" са само..
Две години продължи разследването на катастрофата край козлодуйското село Бутан, при която загинаха две момчета на 12 и 15 години, а други две деца бяха ранени. За тежкия инцидент е обвинен 16 годишен младеж, който е шофирал без книжка и с висока скорост колата, в която са били загиналите и пострадалите младежи. По случая предстои съдебно дело...
Организатори на проявата са Народно читалище "Развитие 1897“ и Община Брегово. За първи път имаме и участници от област Враца, каза председателят на читалището Жасмина Генчева и допълни, че докато в петък повечето участия са били на групи и състави от Враца и Монтана, то днес ще се представят такива от област Видин и община Брегово: "Тияновци,..