Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местната власт: "Трябват спешни мерки за Видинския регион", Правителството: "Бъдете по-активни"

Снимка: Радио ВИДИН

Социалното министерство организира широка дискусия във Видин, посветена на негативните демографски и социални проблеми в региона. На срещата присъстваха заместник-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова, заместник-министърът на икономиката Александър Манолев, доц. Георги Бърдаров- съветник към социалното министерство по демографската политика, областният и заместник-областните управители на Видин, представители на местната власт, на териториални звена на централната изпълнителна власт и неправителствени организации.

Доц. Бърдаров посочи, че демографските процеси в региона са наистина тежки и че трябва да се вземат мерки веднага, за да дадат положителен резултат след 10-15 години.

Най-важният въпрос е създаването на работни места и повишаване на доходите на населението, коментира заместник- министърът на икономиката Александър Манолев и съобщи, че инвеститорският интерес към Видин нараства.

"Трябва да се вземат спешни и решителни мерки веднага, за да не стане наистина късно. Държавата е абдикирала от Северозапада вече 27 години", контрира кметът на Белоградчик Борис Николов и допълни:

Снимка"Нещата са трагични в нашия регион, а това е така, защото вече почти 30 години нашата държава няма политика за решаване на тези проблеми. Много неща се изговориха, много стратегии се писаха, много програми се готвиха, но нито една не дава резултати. А с всеки изминал ден нещата стават все по-трагични. Най-болезненият проблем за нашия регион е бързата, тежката миграция на хората- тук не остава работна сила. Имаме инвестиции, които не можем да реализираме заради липса на обикновена работна ръка. Вече няма и кой да ражда деца. Много бързо се влошава образователният процес в средните училища, нямаме поциенти в болницата, тя е фалирала. Може би след десетилетия нещата ще си дойдат на мястото, но ние искаме днес и утре да усетим поведението на управляващите. Тези програми за временна заетост не само, че не са полезни, те са вредни. Дълги години политическата класа уверяваше, че частният бизнес ще инвестира, ще разкрие работни места и пр., това също е една лъжа, една утопия, нереално нещо. Няма кой да инвестира- как да инвестираш, след като нямаш най-важните условия в този регион- работна сила. Убеден съм, че заявените инвестиции във Видин няма да се случат, защото във Видин няма работна сила. Убедих две фирми да ракрият елементарна работа за 20 човека, но те не успяха да намерят работници. Изнесоха се и казаха, че повече няма да се върнат в област Видин."

"Във Видин не е чак толкова трагично положението. Разкри се филиал на Русенския университет. Това е една от мерките, за да може младите хора да бъдат задържани във Видин и да привличаме такива от други области. Към настоящия момент има близо 300 студенти, което не е малко. Разчитаме на Правителството за подкрепа за подобряване на инфраструктурата, най-вече пътищата от Видин за София, което е предпоставка за инвестиции. Имаме преимущество и с водния транспорт, и с Дунав мост 2. Ако това, което Правителството е намислило за инвестиране във Видин, стане, надявам се, че ще има резултат. Действително голям проблем е квалифицираната работна ръка, но проблеми има и в редица европейски страни, надявам се, че постепенно младите хора ще се завръщат. Трябва да се обърне внимание за увеличаване на средната работна заплата. Бизнесът иска квалифицирани работници, но никога не говори за работните заплати.", допълни заместник-кметът на Видин Венци Пасков.

В дискусията се включи и кметът на Ружинци- общината с най-висока безработица, Александър Александров:

"По последни данни към 67% е безработицата в Ружинци. Имаме страшно много семейства, в които никой не работи. Хората разчитат предимно на социални помощи. По-младите от ромски произход, които имат по 6-7 деца, се препитават с получаването на детски надбавки. Голямата част от нашето население се е върнало с хиляди години назад и се препитава предимно със събирачество. Събираме билки, липа, глог, шипка, къпини... Тези хора са предимно без образование. Те нямат никаква перспектива на пазара на труда. През последните години нямаше никакви програми и това страшно много се усети. Очаквахме, че част от хората ще потърсят работа на други места или ще се образоват, но не би. Няма къде да отидат, живеят в старите схлупени къщички, те дори не могат да напуснат пределите на България. Надяват се на мен като кмет на Общината и на Правителството да решим техния проблем."

За да бъдат решени проблемите, към министерството на труда и социалната политика ще работи специално звено, което да привлича обратно в страна българите от чужбина. Мобилни експертни групи пък ще подпомагат на място бизнеса и местните власти за привличане на евросредства и инвестиции, обясни заместник-министър Султанка Петрова, но призова за по-голяма активност кметовете и хората, живеещи в северозападна България:

"Трябва да спрем да мрънкаме и да се оплакваме, а трябва да започнем да работим! Всяка промяна първо трябва да започне от нас- първо да променим себе си, а после и хората, които са около нас."


Повече по темата- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00