Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преклонихме се пред делото на народните будители

| обновено на 01.11.17 в 13:23
10
1 ноември във Видин
Снимка: Венцислав Величков

Цветя пред паметника на Софроний Врачански във Видин поднесоха ученици и учители, заедно с кмета на Община Видин- Огнян Ценков и Областния управител Албена Георгиева. Поводът е Денят на народните будители- 1 ноември. В словото си кметът се обърна към всички граждани на Видин:
"Този празник ние го свързваме с мисията на просветните и културните дейци, последователи на големите личности в нашата история, събудили българското самосъзнание. Благодарение на тях народът ни съхрани себе си и запази вярата си в духовните ценности."
С букети в ръка, учениците от видински училища почетоха празника на будителите.
"Те са се пожертвали за нашата страна, за да сме това, което сме сега- Република България, освободена", разказаха ученици.
Преподавателят в Основно училище "Любен Каравелов" Нина Нинова каза, че приема днешния ден като празник на светлия пример. 
"Празнуваме онези светли личности, които през всичките тези години са помогнали нашият народ да се съхрани. Празнуваме светлия пример на хората, които дори и с цената на живота си и с много упорит труд, и делата си дават светъл пример за това как българинът трябва да живее, за да пребъде."

В Деня на будителите видинчани се затрудняват да кажат кои са будителите в съвремието, а и не усещат духа на празника в града.

"Учителите, както винаги. Те са будители. Всички, които учат... Не знам, не се сещам в момента... Ох, не ги помня вече. Най- младите хора. Най- вече младите хора и ето, за учителите. За тях съм съгласна, защото те учат децата... Учителка съм, но не се чувствам като будител в днешно време. Мисля, че същността и функцията, която трябва да изпълняват учителите, вече не я изпълняват. Просто и обществото няма същото отношение, каквото е имало преди години, и моралът на учениците, и като цяло на всички е променен. И всъщност страшно много административна работа ни се вменява, която не мисля, че има пряко отношение към образованието. Някак си нещата са размити и всъщност не мога да Ви кажа кои са днешните будители. Аз поне за момента съм затруднена да Ви кажа, в днешно време... Ами аз също смятам, че в днешно време едва ли има будители. Този празник за мен отдавна е загубил своето предназначение и няма никаква тържественост. Аз по нищо не мога да разбера днес в нашия град, че изобщо има някакъв празник. Това за повечето хора е един нормален, почивен ден и нищо повече...", казаха в анкетата ни видинчани

Стотици се събраха пред паметника на небесния покровител на Враца Св. Софроний Врачански, за да почетат Деня на народните будители, предаде Жоро Александров.

Кметът на Община Враца Калин Каменов поздрави за празника гражданите.

„Днес е празник не само на българските будители, а и на духовността. 1 ноември е ден за размисъл. Размисъл, който трябва да направи всеки един от нас, независимо дали е на 6, 16 или 66 години. Ден, в който всеки трябва да се замисли доколко самият той допринася за това да бъде част от нашата нация, народност и духовност“, отбеляза в словото си градоначалникът.

Възпоменателното тържество уважиха областният управител Малина Николова и заместникът ѝ Мирослав Комитски, заместник кметът Петя Долапчиева, председателят на Общинския съвет в града - Румен Антов, общински съветници, ръководители на просветни и културни институции, учители, ученици и граждани.

В празничната програма участие взеха Духов оркестър на НЧ „Развитие“, Средношколски хор при Средно училище „Отец Паисий“, ученици от Начално училище „Св. Софроний Врачански“.

Водосвет – молебен отслужи Негово Високопреосвещенство митрополит Григорий, след което в знак на признателност към делото на будителите бяха поднесени венци и цветя.

Празникът в Белоградчик започна със слово на Негово Високоблагоговейство свещеноиконом Рафаил, архиерейски наместник на Белоградчишка околия, в което той обърна внимание на живота и делото на Паисий Хилендарски, предаде Иванка Петрова„История славянобългарска” той нарече труд, който разпалва искрата от пепелта на петвековното забвение. Словото си отец Рафаил завърши с препратка към значението на Паисиевата история днес:

„Макар и написана преди повече от 250 години, „История славянобългарска”е много актуална и днес. Свети Паисий говори за родоотстъпничеството на много българи, които са се влачели след чужди обичаи и след чужд език. Живеем във времето на хелуиновци и светивалентиновци, като че ли ние подменяме своите ценности с чужди. Бързаме да запишем децата си на чужд език, ако може още от детската градина. Като че ли нашият език не струва.” 

От името на общинската администрация към присъстващите се обърна секретарят на общината Албена Бакалеева:

„С почит и гордост днес празнуваме Деня на народните будители. Да си спомним за оная плеяда достойни българи, които изковаха от словото най – мощното оръжие и превърнаха спомена от славното минало на отечеството в идеал и съдба на цял един народ.” 

Тя поздрави всички творци, педагози, книжовници, дейци на културата и изкуствата, самодейци, които сеят семената на духовността и просветата в общината. След това Албена Бакалеева връчи от името на кмета Борис Николов благодарствено писмо на Божидара Илиева за участието ѝ в представлението „Мадам Бътерфлай” по време на летния оперен фестивал в града. От името на клуб „Млад възрожденец” към СУ „Христо Ботев” слово за Деня на народните будители изнесе Тереза Ивайлова от 9 клас.  Младите възрожденци посрещаха гостите на тържеството с два постера, на които приканваха пристигащите да запишат по едно име на будител, което бе посрещнато с интерес от млади и възрастни. След словата започна богата културна програма, в която взеха участие децата от школата по народни танци към Детски комплекс, мъжкият камерен хор „Белоградчик” и певческата група „Чаровни години” към читалище „Развитие 1893 г.”, самодейците от пенсионерския клуб „Мадона” „Пей, сърце”, фолклорната формация „Калина” към Младежкия дом и Литературен клуб „Георги Савчев”. 

Кметът на Община Мездра Генади Събков посети директорите на учебните заведения в Мездра и им връчи поздравителни адреси по случай 1-ви ноември – Ден на народните будители. Обиколката на Събков започна от ОУ „Христо Ботев“ и продължи към детските градини „Мир“, „Роза“, „Слънчице“ и „Детелина“. Поздравителни адреси получиха всички учебни заведения на територията на Общината.

„Сигурен съм, че голяма част от сегашните ни успехи и това, което изгражда нас като личности, е главно благодарение на учителите, които неуморно и методично са изграждали основите на нашето възпитание. В тази забързана и динамична ера трудно успяваме да оценим всички малки и големи жестове, които те са направили за нас“, заяви Събков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Концерт на гарата" гостува на Северозапада

Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с местни..

публикувано на 23.07.25 в 16:30

В Каленик ще залесяват изгорялата гора

Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване.  Целта е да се преодолеят щетите от   пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни   Габриела Георгиева , секретар на културното средище.   "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

Лидер на българите в Албания гостува в Мездра

Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..

публикувано на 23.07.25 в 14:59

С историята на светското образование у нас се запознаха мездренски деца

Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..

публикувано на 23.07.25 в 14:27

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18

Съдят извършител на грабеж в Монтана

Районната прокуратура в Монтана е внесла в съда обвинителен акт срещу М.Г. от с. Долно Белотинци за извършен от него грабеж. Престъплението е станало вечерта на 15 февруари тази година. Жена от Монтана вървяла в района на железния пешеходен мост в града, когато била нападната от непознат. Въпреки съпротивата ѝ, мъжът издърпал чантата ѝ, блъснал я,..

публикувано на 23.07.25 в 13:09