Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лука Велчов и Лучия Керчова- съвременните будители в Букурещ

Българин да се наричам... и отвъд Дунав

Снимка: Радио ВИДИН
Демократичен съюз на българите в Румъния- това е една от организациите, чиято задача е да пазят българския дух и самосъзнание на нашите съграждани отвъд Дунав. Председател на съюза е Лука Велчов Деде, наследник на преселници от Чипровци. Лука Велчов, в съавторство с Лучия Керчова- Пъцан, преиздадоха книгата си "Букурещ отблизо, по пътеките на българските възрожденци... и не само", която вече е в много български училища.


Двамата автори са завършили Българска филология в Букурещ. Родени са в Румъния, никога не са живели в България, но всячески се опитват да популяризират българщината, българската история, и пазят жива паметта за възрожденците ни, живели зад граница. И нито за миг не са преставали да мислят като българи... За книгата казват:


"Това е един исторически пътеводител, в който има много исторически данни... Има светини, които са останали от времето на голямата българска емиграция... Би трябвало и българската държава да обърне по-голямо внимание на българите, които живеят извън България, за да могат те да останат българи и да се гордеят с това..." - казват авторите.


Първото издание на книгата е отпечатано по повод 175 години от рождението на Васил Левски. Основен спонсор на второто издание е проф. д-р Иван Гаврилов- съвременен възрожденец, дарител и следовник на народните будители, който, впечатлен от всичко, което е видял и чул при посещението си в Букурещ, решава да помогне книгата да стигне до българските ученици. 


Млади възрожденци от СУ П.Р.Славейков, сн.Десислава Крумова

Със съдействието на Радио ВИДИН книгата "Букурещ отблизо..." се намира в библиотеките на видинските училища, в които има клуб "Млад възрожденец". Екземпляри има и в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев", архива и музея. Издадени са 1000 екземпляра, с посвещението на спонсора: 



"Вярвам, че и от една искра може да се възпламени огънят."


С Лука и Лучия се срещнахме през май в Монтана. Бяхме там, по покана на проф. Гаврилов, за отбелязването на 100 години от Първата световна война. Лука ми помага да "видя" Букурещ отблизо- хората и местата, оставили следа в историята на българската емиграция. Прави го всеки път, когато българи, попаднали в румънската столица, проявят любопитство.


"Ефирната" ни разходка тръгва от гробището "Белу", където са запазени светините: надгробният паметник на Г. С. Раковски; гробницата на големите дарители за българската просвета- братята Евлогий и Христо Георгиеви; гробът на леля им Елисавета Пулева, председател на Българското женско дружество в Букурещ, братовчедка на майката на Христо Ботев; гробът на свищовския дарител Димитър Хадживасилев; там е и гробницата на сем. Солакови- в двора на техния хан през 1873 година пребивават редакциите на в. "Независимост" и "Свобода" на Л. Каравелов. В двора е била и мелницата, в която Ботев и Левски прекарват страшна зима през 1868 година... 



Разгръщаме страниците на славното ни минало, даваме си среща с живота на будителите и бунтовниците. В книгата има информация, свързана с дарителски жестове на българи в Румъния, с чиято помощ са построени много знакови сгради. Има много фактология, има и спомени на хора, които са работили в Букурещ, и споделят своите впечатления от това как е приемана българската емиграция, какво се случва по-късно с хората и имотите им. Има и снимки на знакови за българските възрожденци сгради и места. Поместени са и документи за дарение, както и кореспонденцията между двете гранични държави, относно "българския" въпрос- бившите български светини- църквата и училището в Букурещ- въпрос, който години наред е неуреден...



Автор: Владимир МитовЛука и Лулу- новите книжовници, просветители, патриоти, будители- всичко това са те. Апостоли, които разпространяват знанието за една от най-вълнуващите епохи на хилядолетната ни българска история- Възраждането. Истински българи. Не са раждани в България, вече са на завидна възраст, но са запазили ясно българското си самосъзнание. И ги боли от това, че все по-малко младите хора се интересуват от историята ни. Искат това да се промени, затова пишат- за българите отвъд Дунав, които прогонени от обстоятелствата, са давали мило и драго, и са дарявали за България. И са се борели за България. Боли ги и заради това, че от българските управници не срещат разбиране за запазване на българските имоти...

И нищо, че говорят архаичен български език, Лука и Лулу съхраняват историческата памет - за светите хора и светините в Букурещ. И милеят, милеят за Родината... Точно затова, на изпроводяк този български апостол- Лука Велчов ми изпя една от песните, които носи в сърцето си- за българите, които по принуда са избягали от родните си места... Но ги помнят и не спират да питат за тях...

Чуйте звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40