Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Дъбова махала се надяват да имат водопровод

7
Снимка: Радио Видин
Дъбова махала се намира в Дунавската хълмиста равнина, на десния бряг на река Лом. През него минава пътят за Лом. Малко село от българския Северозапад с все по-намаляващо население. Гостуваме в селото преди обяд. Селският магазин е пълен, хората бързат да вземат хляба, и да поемат към домакинските си задължения. На центъра пред кметството жена, назначена по програма премита падналите листа. Разказва, че в селото хората живеят скромно, доходите им са оскъдни и се жалят от безработицата, обхванала целия регион. Само знамената- българското и европейското, сочат, че селото е част от Европейския съюз. Но не и доходите им, под прага на минимума. Мнозина от по-възрастните жители на селото оцеляват благодарение на домашния социален патронаж. Една от тях е баба Павлина, на 92 години. Оплаква се от неволите на възрастта, самотата и страха от несигурния живот днес. Toпла храна и носят от патронажа всеки ден.

Менюто не е лошо, казва бабата и обяснява защо смята, че днешният живот в Дъбова махала отчуждава хората.

"По-добри бяха хората, по-уважителни, ще те посрещне, ще те изпрати човек. Сега стана егоист народът"


СнимкаКметски наместник на Дъбова махала е Цеко Цеков. Освен че управлява селото помага и в семейната ферма. От проблеми и работа не се страхува. За живота в селото се шегува, че тече по-бавно отколкото трафика по главния път до Лом, който преминава на метри от кметството. Проблем за хората е липсата на водопровод, казва кметът.
Интересното е, че средната възраст на населението е около 50 години, половината от 90-тината жители са около 30-те.

"Селото няма водопровод. На последната сесия на Общинския съвет в Бойчиновци се гласува изграждането на Подробен устройствен план за довеждащия водопровод. Стойността на имотите би се покачила евентуално, ако има ВиК. Вода се черпи от кладенци. По-иновативните хора са си сложили хидрофорни инсталации и така захранват с вода баните и пералните си"

Освен липсата на водопровод, имат проблеми и с електрическата мрежа. Честите аварии ги оставят без ток периодически, казва още Цеко Цеков.

Основното училище в селото е закрито отдавна. И днес обаче, в Дъбова махала имат 18 ученика, които ежедневно пътуват до Брусарци с училищния автобус. Гордост за селото е и това, че имат и бебе на няколко месеца.

СнимкаВ стари документи Дъбова махала се споменава като Али Дубова махала. Народното предание извежда названието на селото от името на някогашния владетел на чифлика Хаджи Дубан. Според други изследвания е заселено от някой си Ахмед арнаутина с прякор Дубата. Дуба се наричала голяма лодка, с която по Дунава се превозвали пътници и стоки, разказват архивите.

Последната част за Дъбова махала е разказана от най-възрастната жителка, 92-годишната Павлина Николова. Спомня си как правели сватбите по три дни някога. А за живота през 21 век, казва, че е дошъл нов свят, малко неразбираем за нея. Обещава ни да дочака стотната си годишнина.

Пълния разказ за живота в Дъбова махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27