Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат за защитени училища и детски градини във Видинско

Детска градина "Снежанка" в село Гара Орешец, община Димово.
Снимка: Радио ВИДИН

Шест училища са предложени за защитени във Видинска област. Това са средните училища в Грамада и Арчар и основните в Рабиша, Раковица, Чупрене и Горни Лом. Училището в село Раброво вече не отговаря на критериите и не е включено в списъка. Критериите за защитено училище са различни за различните степени на образование, обясни началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова:

"За защитено училище по смисъла на чл. 54, ал. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование за учениците от 1 до 7 клас се определя училище, което, ако бъде закрито или преобразувано, най-малко 10 ученици от 1 до 7 клас ще пътуват на не по-малко от 20 км до най-близкото друго държавно или общинско училище, в което се осъществяав обучение в съответния клас... За защитено се определя училище, което, ако бъде закрито или преобразувано, най-малко 15 ученици от 8 до 10 клас ще пътуват повече от 30 км до най-близкото държавно или общинско училище."

За първи път за защитени са предложени пет детски градини във Видинска област. Детските градини са в град Димово и селата Гара Орешец, Раковица, Чупрене и Горни Лом. Защитените детски градини се определят по два основни критерия, обясни Веселка Асенова:

"За защитена детска градина по смисъла на Закона за предучилищното и училищното образование се определя детска градина, която, ако бъде закрита, най-малко 8 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 14 км и 5 деца в задължителна предучилищна възраст ще пътуват на не по-малко от 20 км по наличната пътна мрежа до най-близката друга детска градина или училище, които организират задължително предучилищно образование. За защитена може да се определи и част от детска градина, която се намира в друго населено място, ако отговаря на посочените критерии."

След проверки в училищата и детските градини са изготвени списъци и становища, които са изпратени в Министерството на образованието и науката. Ако Министерският съвет ги одобри за защитени, те ще получат допълнително финансиране от държавата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 600 са безработните над 50 годишна възраст в общините Враца и Криводол

Безработните лица на 50 г. и над тази възраст в края на януари са 622, личи от анализ на бюрото по труда, което брои хората без препитание в общините Враца и Криводол. В първата работа си търсят 472-ма, а във втората 150 мъже и жени. От трудовата борса отчитат увеличение със 70 лица.  192-ма мъже и жени с намалена работоспособност чакат милостта на..

публикувано на 23.02.25 в 13:34

До края на месеца се приемат заявления за съдебни заседатели в Лом

Крайният срок за подаване на заявления за съдебни заседатели към Районния съд в Лом е 28 февруари 2025 г., съобщават от общинската управа в града. Местният парламент удължи процедурата в началото на този месец, заради непопълнена квота от 30 заседатели за Районния съд. В съобщението се посочва, че документите се подават всеки работен ден от 08.00..

публикувано на 23.02.25 в 13:22

Млади хора от Мездра организират викторина за 3 март

Младежите от неправителствената организация БУМ - Будни Устремени Мездренчани организират поредната си изява, този път посветена на 3 март.  От 18.00 часа, в традиционното място Кафе "Роял" Мездра те канят малки и големи да отбележат  заедно годишнината от Освобождението на България с една забавна викторина. Целта, която си поставят е да..

публикувано на 23.02.25 в 11:55

Почистиха голямо сметище във врачанската болница

Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В  двора на болницата..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

В Кула се подготват да посрещнат Баба Марта

Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град.  По случай празника на Баба Марта, от..

публикувано на 23.02.25 в 08:43

Козлодуй стартира процедура за прехвърляне на болницата в държавна собственост

Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия.  В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Паметник на Мистер Сенко ще бъде издигнат в родния му град Враца

Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста.  В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..

публикувано на 22.02.25 в 15:00