Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли полза младите хора от началното военно обучение

Подполковник Вангел Николов, началник на Военно окръжие- Видин
Снимка: Радио Видин

Преди повече от четвърт век началното военно обучение беше задължителен предмет в училище. Учеха ни как да поставяме противогази, запознаваха ни с различен тип оръжия и боеприпаси. Някъде през годините и това отпадна. Има ли нужда днес от подобен вид обучение на учениците, и как го приемат те?
Връщането на часовете по отбрана бе прието през 2012 година с промени в Закона за отбраната и въоръжените сили и беше мотивирано с отпадналата задължителна военна служба и необходимостта на младите от умения, свързани с отбраната на страната. Обучението днес се прави съвместно от класните ръководители и военнослужещи от военните окръжия или от цивилни по граждански договор. 
Специалната военна подготовка предлага теоретични знания по огнева, тактико-специална, свързочна и морска подготовка, оцеляване, топография, топогеодезия, ориентиране и общовойсково разузнаване. Основна роля при обезпечаването на часовете по начална военна подготовка имат служителите на военните окръжия в различните населени места на страната. 
"Вече пет години запознаваме учениците от девети и десети клас във видинските училища с тънкостите на военната подготовка", каза подполковник Вангел Николов, началник на Военно окръжие- Видин и допълни:
"Става въпрос за теоретични знания, които са залегнали в закона за въоръжените сили на Република България. Подготовката на учениците от девети и десети клас в област Видин е започнала през учебната 2013/2014 година. В момента такава подготовка се провежда в 18 училища на територията на областта. Те преминават тази задължителна военна подготовка в пет учебни часа, в рамките на часа на класния ръководител. Формата на подготовката е класно- урочна."
инж. Маруся Петрова, директор на ПТГ Васил Левски, ВидинУчениците от девети и десети клас във видинската Професионална техническа гимназия "Васил Левски" изучават по три часа месечно "Начална военна подготовка". Интересът не е голям, но има голяма полза за младежите и тяхното възпитание и оформянето на характера, каза директорката на училището инж. Маруся Петрова:
"...смятам, че това ще дисциплинира повече учениците, ще ги направи по-отговорни, ще формира у тях съзнание за участие в гражданска защита при по-масивни бедствия и аварии."
Попитахме и учениците от видинското училище как приемат военното обучение:
"Очаквам да науча какви действия могат да се предприемат при кризи и природни бедствия... Часовете са много интересни."
Видинчани са категорични, че има полза от началната военна подготовка на младите хора и са на мнение, че някогашните военни лагери не могат да бъдат възродени предвид състоянието на материалната база в отделните гарнизони и необходимите финансови средства за поддръжка на подобно начинание.
Идеята да има начално военно обучение набира все повече последователи във Враца. С коментар по темата се включи и сътрудникът ни Жоро Александров
"Родителите на сегашните тийнейджъри знаят добре какво означава това обучение, тъй като на техните години са разглобявали автомат „Калашников“ за норматив и са усвоявали какво значи строева подготовка и полево учение. Още повече, че сегашните осмо и деветокласници имат доста свободно време, което би могло да бъде уплътнено както някога - с лагери, на които да се учи и нещо полезно. Най-сериозният проблем пред обществото обаче си остава липсата на казарма, която пречи на юношите да станат истински мъже, казват родителите. В подкрепа на това мнение е подписка, изготвена преди 2 години в криводолските села. Тогава няколко десетки майки бяха направили искане до местен депутат, в което настояха за въвеждането на казарма, тъй като синовете им, прехвърлили 30-35 г. не можели да се оженят и се държали още за полите на майките си. Макар да звучи като виц, тази история е показателна и истинска, защото положението във врачанските села наистина е отчайващо, а младите хора, които не избягат към София или другите големи градове и пропуснат полета към чужбина, наистина нямат никакъв шанс да се справят със ситуацията без сериозна военна подготовка."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00