"Рациария" е един от най-важните обекти от античната епоха в този край на България. Положените до момента усилия, които ще продължат и в бъдеще, ясно показват общите намерения на държава и община за опазването и представянето на обекта по най-добрия начин. Той е един от приоритетните в нашата политика, отнасяща се до опазване на археологическото недвижимо културно наследство, отговориха от Дирекция "Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" на Министерство на културата на запитване на Радио ВИДИН за стопанисването на античния град край видинското село Арчар, който от години се разграбва от иманяри. От ведомството добавят:
"През 2013 г., по инициатива на Министерството на културата и НАИМ-БАН (Национален археологически институт с музей към Българската академия на науките- бел.ред.), за първи път от 24 години насам бяха възобновени теренните археологически проучвания на римския град Улпия Рациария, като финансирането беше осигурено чрез бюджета на Министерството. Мащабът и нуждите на обекта са големи, така че това беше начало на проучванията, прекъснати за близо четвърт век. През същата 2013 беше назначена и междуведомствена комисия с цел актуализиране на статута и границите на недвижимата културна ценност. Едно от решенията на Комисията се отнася до значителното разширяване на границите на охранителната зона на Рациария, като в тях се включват и прилежащите некрополи, както и цялата територия на т.нар. "Турска махала" на Арчар, където са концентрирани голяма част от археологически структури на Рациария. По този начин се осигурява юридическата защита на обекта, което е от изключително значение. Към момента иманярските набези са ограничени значително.
До 2017 г. ежегодно са финансирани теренни проучвания на обекта, като до момента общата сума, отпусната чрез бюджета на Министерството е 134 870 лв.
Проведените археологически проучвания дават важна научна информация. През последния археологически сезон за първа година теренната работа се разви в различни сектори на обекта - сектор "Център-резиденция"; при Западната порта на Рациария. Структурите на стените на Рациария са запазени отлично. Те не са разрушени. Културните пластове под насипите би следвало да са съхранени, което предполага добри възможности за бъдещи проучвания тук през следващите години; третият сектор, в който се работи през 2017 г., е Декуманус максимус в близост до "Турската махала" на село Арчар. Тук е проведено разчистване на иманярските насипи от трасето на декумануса и двата бордюра, които са добре видими. Целта на работата във втория и третия сектор е включването на тези зони в проект на община Димово за археологически разкопки, реставрация, консервация и експониране на големи площи от Рациария през следващите години. Министерството на културата ще продължи да води целенасочена и дългосрочна политика в опазването на тази значима част от нашето културно наследство.
По отношение финансирането на теренни археологически проучвания Министерството на културата има ясни критерии и правила. Тази година срокът за подаване на заявления за финансиране е до 10 април. Конкретна информация за това за кои обекти са подадени заявления, както и за конкретни суми за финансиране ще може да бъде представена към края на месец май, когато завърши съответната процедура за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация съгласно правилата.
През 2018 година проучванията ще се осъществят в периода август - септември. Екипът ще бъде същият от възобновяването на разкопките - научен ръководител доц. д-р Здравко Димитров, археолози от НАИМ, РИМ - Видин и студенти от СУ "Св. Климент Охридски".
Политиката за опазване на културното ни наследство е най-ефективна и резултатна, когато са обединени усилията на централната и местната власт. В конкретния случай през последните две години има синхрон и ясна цел в действията при опазването на този обект. Научната значимост и неговия потенциал позволяват да се превърне в атрактивна туристическа дестинация. Община Димово се ангажира в ежегодното осигуряване на охрана на обекта. В резултат на общите усилия иманярските набези са ограничени, особено в терените, в които се провеждат археологическите проучвания.
Разбира се, целевата финансова подкрепа на значими обекти на недвижимото културно наследство допринася за тяхното опазване, социализиране и стимулиране на туристическата индустрия. Един от приоритетите на Министерството на културата е поетапно всички значими недвижими културни ценности, с акцент върху археологическите, да се превърнат в привлекателни туристически дестинации, като се обвържат с местните икономики."
Възрастен жител на врачанското село Борован простреля свой съселянин при битов инцидент. Кървавата разпра се разиграла вчера малко след 11 часа, съобщиха от полицията. На телефон 112 жена подала сигнал за простреляния си син. Полицейски екипи и линейка веднага се отзовали и за минути пристигнали в селото. При извършването на процесуално-следствени..
Бал на народната носия се проведе в читалище "Надежда - 1903" във видинското село Бойница. По традиция проявата се провежда всяка година през втората събота на месец януари. Тази година над 60 участници от Плевен, Монтана, Лом, Видин, Кула, Дунавци и селата Расово, Майор Узуново, Кутово, Старопатица, Шишенци и Капитановци се състезаваха в шест..
Истински бум на измамите отчитат от Областната дирекция на МВР във Враца през декемвр и. Според официалната статистика през последния месец на миналата година са били регистрирани 10 измами, като от тях са били разкрити само 3. От установените 2 грабежа не е разплетен нито един, а от 26-те кражби са установени извършителите само на 13 от тях...
С добре обработена писта и работещ ски влек на пистата под връх Ком в Берковския Балкан откриха новия ски сезон. Над 60 сантиметра е снежната покривка. Кметът на Берковица Радослав Найдено в се пусна по пистата със сноуборд и даде символичен старт на сезона. "Дано да има повече сняг, дано всичко да е наред, да има ток, да са подходящи..
На 12 януари Църквата почита света мъченица Татяна Римск а. Живяла е през трети век в Рим. От малка е възпитавана в християнството и е загинала в прослава на вярата. Била е подлагана на най-свирепи изтезания, но раните ѝ още на следващия ден зараствали, каза председателят на катедралния храм във Видин архимандрит Самуил. "Като..
Приключи общото събрание на протестиращите жители на три села в община Ружинци , което бе свикано по повод проекта за изграждане на фотоволтаични системи върху общинска земя. "Макар и със засилено полицейско присъствие срещата премина нормално", каза за Радио Видин народният представител от "Възраждане" Вера Александрова ,..
Млад мъж е в болница с тежки наранявания след катастрофа между автомобил и конска каруца във Врачанско. Инцидентът е станал снощи около 18 часа на пътя между Кнежа и оряховското село Селановци, съобщиха от ОД на МВР. Лек автомобил "Шкода Октавия", зад волана на който бил 34-годишен оряховчанин, блъснал от дясната страна неправилно излизаща от земен път..