Правителството одобри доклад на министъра на енергетиката, в който са разгледани конкретни предложения, свързани с възможностите за реализация на активите по проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“, в това число и отделяне на активите и пасивите за проекта в отделно юридическо лице, съобщаватот пресслужбата на Министерски съвет.
Изготвянето на доклада беше възложено на министъра с решение на Народното събрание от март 2018 година. В тази връзка работна група в Министерството на енергетиката, в която са включени експерти от „Български енергиен холдинг“ ЕАД, „Национална електрическа компания“ ЕАД, „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД, АЕЦ „Козлодуй“, Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“, изготви подробен анализ. В него са разгледани възможните варианти за оползотворяване на наличното оборудване по проекта, с произтичащите от тях позитиви и негативи. Анализираните възможности са: да не се предприемат никакви действия; продажба на оборудването на трето лице; използване на оборудването за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, реализация на проекта от Български енергиен холдинг/Национална електрическа компания, по модела на АЕЦ „Пакш 2“ или чрез избор на стратегически инвеститор.
Във внесения на днешното правителствено заседание доклад от министъра на енергетиката като най-подходящ вариант за рационално използване на наличното оборудване за АЕЦ „Белене“ е обоснован този за възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“, съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция. Този вариант би позволил на българската държава да възстанови извършените през годините разходи по проекта, както и да се гарантира в дългосрочен план енергийната сигурност на страната.
Приетият от Министерския съвет доклад следва да бъде внесен в Народното събрание до 17 май 2018 г.
Предоставянето на безплатен топъл обяд за най-уязвимите групи в десет от единадесетте общини на област Видин ще продължи и след 30 септември 2025 г., съобщават от Областния информационен център (ОИЦ). Финансирането е осигурено отново от Програма „Храни и основно материално подпомагане“ и ще продължи до 31 януари 2026 г. По този начин се гарантира..
Служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури - Монтана са заловили нарушители риболовци край язовир „Огоста“, съобщават от агенцията. Инспекторите са предотвратили продажба на шаран, който е уловен при любителски риболов - трофеен екземпляр, с тегло 21 кг. Със съдействието на служители от Районното полицейско управление в..
„Български пощи“, съвместно с местните власти, стартират кампания за информиране на хората за начина на обмяна на левове в евро в пощенските станции, съобщават от дружеството. Целта е да се запознае населението с начина, по който ще се обменят левове в евро в пощенските станции и да се дадат отговори на поставени от хората въпроси. На..
На 30 август отново от Видин за 12 път стартира най-популярното многодневно колоездачно приключение в България "Дунав Ултра" . Това е най-дългият туристически веломаршрут в страната. Проявата ще бъде открита на 29 август, обясни заместник-кметът Борислава Борисова: "На 29-и вечерта, от 20:00 часа в Културен център "Жул Паскин" ще бъде обявено..
Вторият етап от проекта „Обичам моето училище“ в ОУ „Христо Ботев“ – Мездра вече е реализиран. Класните стаи и коридорите на най-старото училище в града бяха обновени с цветни фототапети, които внасят живот, вдъхновение и позитивна атмосфера в учебната среда. Ръководството на училището изрази благодарност към екипа, учителите и учениците,..
Две нови книги на писателя от Чипровци Георги Костодинов ще излязат от печат до края на месеца. Едната е с любовна лирика и се нарича "Гримирана любов", а другата "Чипровски вкусни гозби". "Книгата се казва "Гримирана любов". Това са стихове, писани миналата година... Това е една равносметка на всичко, което съм преживял... Другата книга се..
26-годишен мъж от гр. Видин, управлявал лек автомобил, чужда собственост, под въздействието на наркотично вещество , е бил задържан вчера в полицейския арест, съобщават от полицията. На 20 август на бул. “Понония“ в областния град, униформени спрели за проверка кола, в която пътували трима души. При тестване с техническо средство пробата на шофьора..