Биляна Милева коментира рисковете за здравето от продължителното заседяване на едно място:
"Заседяването се класира по-високо от тютюнопушенето при причинителите на смъртност, според Световната здравна организация. Проблемът е, че то е свързано с различни заболявания, които се развиват с времето, особено при по-продължително ежедневно заседяване, то се отразя на костната система, отразява се на кръвоносната система, отразява се на цялостното функциониране на тялото и е предпоставка за развитието на много болести. Много е важно по време на деня хората да могат да си правят активни почивки - за 3 - 4 минути да станат от стола, от компютъра, да се изправят, за да се разтегнат. Има множество клипчета и идеи за раздвижване, които могат да се гледат онлайн. Човек след като се раздвижи, е много по-концентриран. Дори в училище това е за препоръчване, защото след игра децата много по-лесно усвояват материала."
Биляна Милева пожела на хората от Българския Северозапад да открият тази физическа активност, която най-много им допада и по-често да намират време за нея.
И още в "Направление здраве": България попада в регион с доста висока заболеваемост от множествена склероза (МС)- около 44,5 на 100 000 души. В световен мащаб около 2 милиона души боледуват, каза д-р Ели Папавасилиу, невролог в Многопрофилна болница за активно лечение "Св. Петка"- Видин, по повод Световния ден на множествената склероза - 30 май. Тя обясни, че заболяването засяга предимно млади и активни хора:
"Множествената склероза е едно автоимунно заболяване. По все още незнайна причина имунната система реагира към части от собствените си клетки, като към чужди и ги атакува, и ги разрушава. Множествената склероза се среща в млада възраст, с пик някъде около 30-годишна възраст, въпреки че има случаи и в детска възраст, както и случаи с начало на симптомите след 50-годишна възраст. Общо взето, това е заболяване на младата възраст, на хората в разцвета на силите си, ангажирани в ежедневието си с много неща. Среща се по-често при жените, някъде около 2-3 пъти по-често. Обяснението е, че при жените имунната система реагира много по-силно на всичко, което ѝ е чуждо."
Няколко групи са симптомите на множествената склероза, но е възможно заболяването да се прояви и по начин, характерен за други заболявания. В някои случаи това става причина за късно диагностициране на пациента, обясни неврологът:
"От по-характерните симптоми на първо място са зрителните и очедвигателните нарушения. Това означава остро нарушение на зрението, намаляване на зрителната острота, поява на тъмни петна в зрителното поле... На следващо място са двигателните и сетивните симптоми - най-често мускулна слабост в ръка, в крак, която трае повече от 24 часа и при млад човек е подозрително за МС. Изтръпване, нехарактерно стягане около гривнените стави, мускулни спазми, които траят продължително, са също чести симптоми..."
При съмнение за множествена склероза, пациентът е желателно да бъде насочен към университетска клиника с неврологична насоченост. Ако се постави диагнозата множествена склероза, се определя формата на заболяването и съответното лечение.
"Заболяването е лечимо, но дали то може да бъде тотално излекувано е трудно да се каже. Но със сигурност трябва да бъде лекувано. Да, някои хора могат да имат късмета, да имат няколко пристъпа в живота си и след това да нямат никакви оплаквания, но в повечето случаи е налице някакъв дефицит и ако той не бъде навременно лекуван и повлияван, това може да доведе и до трайна инвалидизация на човека", обясни неврологът.
Доколко диетата може да повлияе благоприятно и да помогне на пациента с множествена склероза?
"Храненето със сигурност е важно, правени са проучвания в тази посока с множество диети - кетогенна диета, веганство, суровоядство, диета на Аткинс и какви ли не други диети. Но в крайна сметка няма 100-процентово доказателство, че диетата подобрява състоянието и че влияе върху самото заболяване. По-скоро диетата регулира теглото, регулира метаболизма, подобрява самочувствието на пациента. Тези пациенти страдат по-рядко от депресии, някак си усещат, че правят нещо за здравето си."
Плуване, йога, упражнения за разтягане и подобряване на тонуса на мускулатурата могат да имат благоприятен ефект, обясни още специалистът.
Повече по тези и останалите теми може да чуете в звуковия файл.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..