Любимите гозби на цар Борис ІІІ, Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Богдан Филов и Стоян Михайловски опитаха гостите на Общинската художествена галерия „Поломие” в Лом, които уважиха откриването на кулинарната изложба „Исторически фестивал на храната от периода – 1900 – 1950 г.” Апетитната експозиция е дело на младите кулинари от Професионалната гимназия по хранене и земеделие „Дмитрий Менделеев” в града. Литературният критик Петър Величков, автор на книгата „Какво хапваха и пийваха великите българи”, приветства идеята за реализирането на кулинарната изложба и разказа интересни случки за хранителните предпочитания и навици на известните личности в Следосвобожденска България. Той акцентира върху българския характер на много от ястията, които са характерни за родната кухня.
„Ние под традиционна българска кухня разбираме ястия като сърми, айрян и други, с техните турски названия. Но ако отидем в Турция или Гърция, там ще кажат, че това са техни храни. Всъщност това са едни стари български специалитети. Българското название на айряна е мътеница, която българите пият от векове, а сърмите нашите деди са наричали – витки, най-вече в Родопите” – каза Петър Величков.
Кметът Пенка Пенкова беше гост на изложбата, която се организира от Професионалната гимназия по хранене и земеделие „Дмитрий Менделеев”, със съдействието на редица общински и държавни институции, а инициатор на събитието е Кристина Божидарова – учител по история в гимназията по хранене и земеделие.
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..
Утре, 19 ноември, от 18:00 часа емблематични сгради и места в цялата страна ще бъдат осветени в синьо, съпроводени със специално аудиопослание, което призовава за нулева толерантност към насилието над и между деца. Във Враца синя светлина ще озари сградата на Общината. В Роман ще бъде осветена или зданието на общинската администрация, или училището..
Тази вечер от 17:00 часа фоайето на Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра ще се преобрази в уютния свят на българския дом от 50-те до 70-те години на 20-ти век. В навечерието на Деня на християнското семейство Краеведското дружество към читалището организира изложба с традиционни плетива на една кука, бродерии и битови съдове. Изложбата дава..
Окръжен съд – Монтана постанови осъдителна присъда от 1 година „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок за главен технически ръководител на бетонов възел. Делото бе свързано с фатална трудова злополука, при която загина работник на обекта през август 2019 г. Обвиняемият отговарял за оперативно-стопанското, техническото и административното..