Ученици от видинската гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" представиха проект за опазване на водите на река Дунав. Поводът за презентацията е Европейската седмица на устойчиво развитие, която се провежда от 30 май до 5 юни.
"Този проект е провокиран от факта, че нашият роден град Видин е разположен на брега на река Дунав. Идеята ни решава проблема, като нашето решение се отнася за изцяло нов процес на събиране и обработка на информацията, чрез която да се направи оценка на риска за водите на Дунав. Ще създадем нов вид център за данни, с който ще се създадат и нови архитектури, работещи заедно. Тези архитектури ще могат да се правят всякакви компютърни изчисления посредством няколко сървърни машини. Считаме, че идеята ни може да се реализира във всички страни по поречието на река Дунав", разясниха учениците и допълниха:
"Сървърите при претоварване пресъздават енергия, която достига температурата на водата, но това няма да се отрази на рибите в самата вода, защото по този начин е проектирана самата капсула - да има вътрешни контролери, които приспособяват архитектурата към нея. В случая, че сървърите прегреят, те няма да навредят на водата, тъй като имат външно охлаждане."
Презентацията на учениците беше придружена от дискусионна среща за устойчивото управление на водите основно на река Дунав и Дунавския регион.
"Устойчиво развитие е такова използване на природните ресурси, което хем задоволява човешките нужди, хем остава баланс в природата, за да остане и за следващите поколения. Устойчивото развитие цели да повиши жизнения стандарт на населението. В Европейската седмица на устойчивото развитие са вписани седемнайсет цели", откри дискусията преподавателят Ели Цветанова.
От две години ученици от училището наблюдават водите на река Дунав. Необходимо е по-голямо сътрудничество и обмен на информация между страните, през които преминава река Дунав, обобщи Галя Митова, старши учител по природни науки.
Беседка и барбекю ще бъдат изградени в района на водопада Бобука край село Плешивец, обясни кметът на община Ружинци Александър Александров: "От тази година започваме да облагородяваме къта за отдих с поставянето на беседка край водопад Бобука. Този водопад е видим през есенните, зимните и пролетните дни. През лятото се вижда само малко вода,..
Служители на сектор „Пътна полиция“ в Монтана са установили 21-годишен жител на Берковица в района на стадиона в село Стубел след сигнал за произшествие . При проверката младият мъж доброволно е предал полиетиленов плик с 2,3 грама бяло прахообразно вещество, което при полеви тест е реагирало на амфетамин . Задържаният е приведен в ареста..
64-годишен мъж от врачанското село Чирен е спрян за полицейска проверка. Дрегерът отчел 2,62 промила алкохол в издишания въздух. Срещу него е образувано бързо полицейско производство.
Полицейски служители са установили общо 53 кубика дърва за огрев , съхранявани без необходимите документи и контролна горска марка във Видинско. При проверки на седем частни адреса в Белоградчик са открити 47 кубика дървесина от различни видове, а при две проверки във Видин – още 6 кубика. Горските служители са съставили актове на собствениците, а в..
За 68-ми път Видин посреща най-дългата международна гребна регата в света - ТИД 2025 . Създадени са условия за разполагане на лагера на гребците в района на крепостта "Баба Вида", каза зам. -кметът Борислава Борисова. "Мястото е окосено, обезпаразитено, като сме осигурили всичко необходимо за участниците - ток, вода, санитарни възли. По традиция..
Общината във врачанското село Борован вече разполага с чисто нов, съвременен сметосъбиращ камион . Благодарение на съоръжението ще се подобри значително събирането и извозването на битовите отпадъци на територията на общинския център и околните 4 населени места. Това е инвестиция в качеството на услугата и в по-чистата среда за всички жители. От..
От днес до 24 август, мобилни екипи ще бъдат разположени на общо 42 места в страната, за да окажат съдействие при активиране на приложението "еЗдраве" , което осигурява достъп до личното електронно здравно досие. Това съобщиха на сайта си от Министерството на здравеопазването. Във Врачанско мобилни екипи ще има в град Роман и село Зверино..