От 30 май до 6 юни Първо основно училище „Н. Вапцаров“ в Берковица бе домакин на ученици и учители от Италия, Испания, Полша и Турция.
Това е втората среща по проект "Споделяне на европейски ценности чрез национални филми" по програма Еразъм+.
Гостите бяха посрещнати с хляб и сол в школото, а възпитаниците на домакините поздравиха с песни и танци новите си приятели. Подкрепа за работата изказаха и гостите на тържеството – зам.-кметът Радослав Найденов и Теодора Генова, управител на Семейно-консултативен център в Берковица.
Темата за неравенството между половете и предразсъдъците в петте държави изследват младите хора. Ще бъдат направени пет кратки филма, които ще се обединят в един общ. По време на втората среща акцентът бе за това как се пише добър сценарий за кратък филм. Петте екипа представиха и по два сценария за кратки филми по избраната тема.
В последния работен ден младежите се срещнаха с екипа на Семейно-консултативен център, Берковица. Те бяха разделени на три групи и обиколиха кв. „Раковица“. Така те успяха да се "докоснат" до живота и битието на хората от най-уязвимите и сегрегирани семейства. Защото една от основните цели на проекта е създаване на чувствителност към неравенството и насърчаване на мисленето в дух на демократичност и толерантност. •
Освен работни срещи, гостите имаха възможност да опознаят забележителностите на Берковица и региона. В събота бе посетена Клисурската света обител. Групата имаше щастието да се срещне с Видинския митрополит Даниил. Той благослови гостите и проведе дълъг разговор с тях. Младите хора посетиха и ателието за икони.
Вечерта учениците сами приготвиха барбекю и опознаха българската кухня. Имаха възможността да украсяват и българска керамика.
В понеделника посетиха „Ню Бояна филм“ – най-голямото филмово студио на Балканите. С любезното домакинство на Ивайло Грънчаров и неговите асистенти, гостите се потопиха в различни епохи и държави, разглеждайки различни декори и филмови площадки.
Гостите от Италия, Испания, Полша и Турция определено харесаха българската храна, но най-много ги впечатли невероятната природа. Морето от хиляди разновидности на зеления цвят ги държеше с широко отворени очи през цялото време.
Два жилищни имота са обхванати от пожар във видинското село Воднянци, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Изгорели са покривни конструкции, битови вещи, сгради, навеси и дворни пространства, с неустановена стойност към момента. Вероятна причина за пожара е запалена суха тревна площ на улица в селото, при което пламъците са обхванали съседните..
40-годишен мъж от Мездра беше задържан, след като бе хванат да шофира с 3,24 промила алкохол . Той е спрян за проверка от полицейски екип на Районното управление в града докато управлявал лек автомобил. Взета е кръвна проба за изследване, съставен е акт и е образувано бързо производство.
Днес започва тазгодишното издание на традиционния Видински панаир. Той ще бъде открит тази вечер с концерт-спектакъл на „Майсторите на танца“. Концертната програма през всеки от дните на панаира предлага български и сръбски изпълнители от различни жанрове на музиката. Самодейни съставите към читалищата в региона, градският духов оркестър, ансамбъл „Дунав“..
212 млади хора на възраст под 29 години от общините Враца и Криводол нямат работа, това показват данните на бюрото по труда в края на юли. 155 са младите мъже и жени без постоянно занимание във Враца и 20-те села от общината, още 57 от Криводол и 14-те населени места от общината се оглеждат за същото. В сравнение с предходния месец на трудовата борса..
Ново кръгово кръстовище планират да бъде изградено след надлеза, на пресечката на булевард "Панония" и улица "Цар Иван Асен II" във Видин. В момента там има светофар, който създава известни затруднения за движението, обясни за Радио ВИДИН Денислав Стаменов, началник на сектор "Пътна инфраструктура и инженерни мрежи и съоръжения" към Община Видин...
По повод 120 години от рождението на големия български илюзионист Мистър Сенко, който е от Враца, деца в Мездра научиха любопитни факти за живота и творчеството му по време на летните занимания в библиотеката. Величка Христова от детския отдел разказа увлекателно за неговите фокуси, а в "Зона за култура" пред Народно читалище "Просвета 1925" бяха..
На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута . Превалутирането..