Със спортен празник в ломското село Ковачица почетоха Олимпизма. Над 100 ученици от 6 учебни заведения на териториите на общините Лом и Козлодуй се включиха в голям спортен празник, посветен на Международния олимпийски ден - 23 юни. Събитието се проведе в двора на Професионалната гимназия по селско стопанство „Дунавска земя” в село Ковачица.
Младите олимпийци премериха сили в 4 спортни дисциплини: футбол, волейбол, стрийтбол и теглене на въже. Победители в съревнованието по футбол за 4 - 7 клас станаха учениците на ОУ „Никола Първанов” - Лом и представителите на ПГСС „Дунавска земя” при 8 - 12 клас. В игрите по волейбол доминираха състезателите на СУ „Димитър Маринов”- Лом, които във възрастова група 4 – 7 клас бяха най-добри, а при по-големите от 8 - 12 клас първенци станаха възпитаниците на земеделското училище в Ковачица.
Представители на ПГСС „Дунавска земя” завоюваха първото място и при стрийтбола, а в тегленето на въже се отличиха момчетата на СУ „Димитър Маринов” и девойките, и юношите на ПГСС „Дунавска земя”.
Освен в спортните дисциплини, организаторите връчиха наградите на участниците в конкурсите за есе и рисунка на тема: „Аз обичам спорта” и „Спортувай - живей активно!” Петър Костов от СУ „Христо Ботев” - Козлодуй и Диана Иванова от ПГСС „Дунавска земя” бяха отличени при есетата. Награди за рисунка получиха Ивайла Емилова и Люсиена Добрева от СУ „Димитър Маринов”, както и Алекс Наташов от ОУ „Св.Св.Кирил и Методий” – с. Ковачица. Директорът на ПГСС „Дунавска земя” Цветомир Колицов получи награда за развитие на спорта в училище, а учителят по физкултура Александър Симов бе удостоен с приз за популяризиране на спорта и Олимпизма.
Гости на спортния празник бяха кметът на община Лом Пенка Пенкова, кметът на село Ковачица Людмила Пандурска, председателят на българо-швейцарското дружество в Лом „Луи Айер” и автор на популярни книги за спорта Зоя Апостолова, Вася Александрова – председател на методичното обединение на учителите по физическо възпитание и спорт, майсторът на спорта Александър Александров и др.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..