Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белотинци: И сега земята е плодородна, но хората ги няма...

7
Снимка: Радио Видин
В "Добро утро, кмете!" днес разказваме за село Белотинци. На мястото на сегашното село е имало селище през последните 500-600 години. Огромният брой от десетина населени места през 4 век говори за значителна популация през този период преди готските нашествия. В началото на века в района на селото, е намерен единият (от два известни)печата на цар Борил(1207-1218). Това е кратка историческа справка за историята на селището.

Белотинци е част от Община Монтана днес. В него живеят около 320 души. Разговаряме с кмета на селото Григор Григоров и специалистът към кметството Цеца Младенова за живота и битието на хората в селото.

Снимка"Храним 45 души с безплатна храма по програма "Топъл обяд", която е до края на годината. От зимата открихме нов здравен пункт в кметството, до обяд идва фелдшер от съседното село Клисурица, джипито е от Смоляновци, обслужват хората. И ние сме тук, изцяло в тяхна услуга, на хората", казва кметът.

Църквата "Свети Николай" в Белотинци е построена и изографисана през 1866 г. от зографа Николай Константинов. Тя е обявена за паметник на културата, заради външните стенописи. Част от тях са непокътнати заради положения някога върху тях дебел слой варосване. Извършен е външен и вътрешен ремонт, изградена е нова камбанария, разказва кметът Григор Григоров. Разговорът ни продължава и с поддръжката на селото с малкото ресурс, с който разполагат:

Белотинци, Здравната служба"Малко са ни хората, назначени по програми за поддръжката на селото. Едва успяваме да поддържаме гробищния парк и главните улици в селото"
, оплака се кметът.

Три хранителни магазина осигуряват на жителите на Белотинци продукти, подвижна аптека им дава пък нужните лекарства. Имат здравна служба, където лекар от съседното село преглежда пациентите си.

Гордост за селото са двете бебета, които скоро ще се появят на бял свят.

"Имаме прираст, скоро ще се родят две бебета, ромското население се отчита добре, задължително по 4 деца всеки има", обясни специалистът в кметството Цеца Младенова.  

СнимкаТова, което им липсва в Белотинци е редовен обществен транспорт. Местните ползват автобуса от Белоградчик за София, който минава сутрин, и се прибира обратно вечерта. Два пъти в седмицата минава монтанският автобус, обясниха хората. През другото време разчитат на личния си превоз, да изминат 35-километровото разстояние до Монтана.   

Навремето, някъде около 60-те години на миналия век в Белотинци живеели към 2600 души. Трудели се, обработвали земите на дедите си. Срещаме ви и с един от местните хора, които милеят за родното си село, Георги Георгиев. Той разказва за тежкия живот на селското поколение от средата на миналия век, за местното училище и първото електричество и вода в селото.

Снимка"В онези години селото беше много оживено. Прехраната беше основно просеник, хапнеш от просеника, после оправяш вкуса с пшеничния хляб, биехме се за коричката. Животът тогава е бил нещо ужасно, в сламата децата са били. И пак българската е раждала деца и е имало народ тук, играли са, пели, са, работели са. Тъй като децата са били много са ползвали една къща, най-модерната тогава дето днес се руши, ползвали са я за учебни цели, долния етаж. След 36-та година с усилията на цялото село са направили новото триетажно училище. Имахме и детска градина"
, разказва Георги Георгиев.

Навремето в Белотинци имали здравна служба, която била нещо като клиника, дори с болнични легла. Имали огромни масиви с овошни насаждания, безброй животни, бостани, малини, гроздови насаждения.

"И сега земята е също толкова плодородна, но хората ги няма вече", отчита с мъка Георгиев. Загубена е всякаква надежда за възраждане на българското село, смята още той.

Всичко за Белотинци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03