Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически обекти в Северозапада получават финансиране

Рациария
Снимка: Красимир Каменов

Министерството на културата ще финансира теренни археологически проучвания в обекти на територията на Северозападна България. Тази година те са повече и са много разнообразни, което показва колко богато е археологическото наследство в тази част от страната, коментира директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. Людмил Вагалински:

"Има един палеолитен обект в пещерата "Редака", край село Салаш. Това е един обект, който е проучван, но за първи път получава финансиране от Министерството на културата и е хубаво да подкрепяме тези палеолитни проучвания в нашата страна. В Северозападна България те са много заради пещерите, всички тези карстови образувания са доста интересни обекти. Само да спомена пещерата "Козарника", както знаете. Още един обект се проучва, той е в района на село Граничак, община Белоградчик. Колегата доц. Сергей Торбатов проучва късноримска пътна станция в местността "Анище". Следва раннонеолитно селище в местността "Градец", село Майор Узуново, община Видин. И известната пещера "Магурата", където ще се заснемат рисунките, за да се постигне виртуална реалност, тъй като липсват някои от тези рисунки, сега ще бъдат заснети с фотограметрия. Това е проект, който се води от доц. Стефан Александров от нашия институт."


За поредна година Министерството на културата ще финансира и археологическите проучвания в античния град Рациария край село Арчар.

"Лично аз не бих допуснал Рациария да го прескачаме, защото ни е една болка на всички този обект. Иманярите продължават да бъдат много активни там. Понеже има археолози, които работят там, в някаква степен това влияе на иманярите, но положението продължава да бъде тревожно",
коментира доц. Вагалински.

В списъка на обектите, които получават финансова подкрепа от държавата за археологически проучвания, отново е включен и некрополът от късната бронзова епоха при село Балей. Обектът стана известен с т.нар. култура на инкрустираната керамика, която се е развивала по течението на Дунав преди повече от 3 400 години.

Доц. Вагалински съобщи също, че във Врачанско финансиране е осигурено за раннонеолитното селище в местността "Валога", което ще се проучва от директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски. Вторият обект е в местността "Градище" край прохода "Вратцата". Проучването там се ръководи от Нарцис Торбов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лекарите от Комплексен онкологичен център - Враца с рекорден брой операции за месец

Лекарите от хирургично отделение към Комплексен онкологичен център - Враца са направили впечатляващите 110 операции само за един месец. Това е средно по над 3 хирургически интервенции дневно, ако броим за мерило календарните дни или по повече от 5 за всеки 24 работни часа от делничните дни. Новината съобщи в социалните мрежи новият управител на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

По-малко безработни в Берковица

С над 100 са намалели безработните в бюрото по труда в Берковица през декември на 2024 година сравнено с декември на предходната година . Най-много свободни работни места има за шивачки. 8.9 % е безработицата в бюрото по труда в Берковица за декември. В последния месец на изминалата година без работа в общините Берковица и Вършец са били 755 души,..

публикувано на 01.02.25 в 09:05

Дегустация на вино организират в Неговановци

Ден на отворените врати ще отбележат във винарска изба в село Неговановци. Повода е днешния празник Трифон Зарезан. Входа за събитието е свободен. Ще има и беседа за винените процеси. Ще се дегустира и старо вино, каза за радио Видин Илян Игнатов-технолог в избата: "Ще се дегустират едно бяло, едно червено и едно розе. Приготвил съм и едно от..

публикувано на 01.02.25 в 08:55

Днес почитаме жертвите на комунистическия режим.

На първи февруари 1945 година срещат смъртта си трима регенти, 67 депутати, министри, генерали и полковници, общественици - жертви на Народния съд. Денят за почит към жертвите на комунистическия режим е обявен през 2011-та година по предложение на президентите на България Желю Желев и Петър Стоянов. В навечерието на тази дата ученици от езиковата..

публикувано на 01.02.25 в 08:45

Почитаме паметта на св. мъченик Трифон

На 1 февруари Българската православна църква чества св. мъченик Трифон. В традиционния български фолклор празникът Трифон Зарезан по нов стил е свързан преди всичко с лозарството. Той е трудов обичай, свързан с първия стопански процес в годишния цикъл на обработка на лозата - пролетната ѝ резитба. За светия мъченик разказа Архимандрит Самуил, служител..

публикувано на 01.02.25 в 08:05

Снимката на 31 януари 2025 година

Стрелкови център отвори врати за служителите на МВР във Видин.  Закритото 25-метрово стрелбище разполага с четири стрелкови коридора за късо нарезно и гладкоцевно оръжие.  Няма да има компромис със социалните плащания, няма да се увеличават данъците и ще бъде гарантирано изплащането на увеличените пенсии, както прие Народното събрание - това..

публикувано на 31.01.25 в 18:00

Ограничението по пътя Мездра – Лютидол – Новачене остава до юни

 ​До средата на юни ще продължи ограничението на движението в участъка Мездра - Лютидол - п. в. „Новачене" на път I-1 и трафикът ще се пренасочва по обходни маршрути, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Удължаването на срока на временната организация за безопасност на движението е за изпълнение на строително-монтажните работи за..

публикувано на 31.01.25 в 16:15