Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна работа по възстановяване на щетите в Мизия

Снимка: ОА- Враца

В Мизия е обявено бедствено положение, вследствие на приливната вълна, която заля тази нощ два от кварталите в града. Поройните дъждове в Оряхово и Кнежа са причината за наводнението в Мизия, като точка на водосбора на образувалите се скатни води.

Създадена е организация от областния управител Малина Николова и кмета на Община Мизия д-р Виолин Крушовенски за почистването на изцяло унищожените пътни настилки на две централни улици. Техниката, с която се работи е на Община Мизия и на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД.

Областно пътно управление – Враца почиства наносите от земни и асфалтови маси по републикански път II – 15. Ограничено е движението на тежкотоварни автомобили в района на град Мизия. Временно е спряно водоподаването в наводнените квартали. Служители и работници на „ВиК“ отстраняват авариите. Служители на Регионална Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – Враца, под ръководството на старши комисар Николай Димитров отводняват пострадалите частни домове и имоти.

Снимка
Снимка
Областният управител Малина Николова разпореди на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Мизия и Регионален отдел „Северозападна България“ към Главна дирекция „Язовирни стени и съоръжения“ при Държавната агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/ да направят проверка на състоянието на язовирите в община Борован и община Хайредин и да дадат указания на кметовете на двете общини за контролираното изпускане на водите от тях, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация във Враца.

На територията на област Враца няма пострадали хора. Екипите на всички служби работят за възстановяване на нормалното състояние в Мизия под координацията и контрола на областния управител. 

По разпореждане на министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков екипи на Агенция „Пътна инфраструктура“ и на пътноподдържащата фирма помагат на община Мизия за по-бързо справяне с тежката обстановка след интензивните дъждове през нощта, които продължават и в момента. Второкласните републикански пътища II-11 и II-15 Мизия - Оряхово са почистени от калта и наносите и движението на леките коли се пропуска от пътна полиция. В следобедните часове се очаква да бъде възстановено движението на камионите над 12 тона по път II-15 в участъка между Крушовица и Оряхово, което рано тази сутрин бе ограничено поради наводнен участък.

АПИ ще съдейства на Мизия за почистване на уличната мрежа и на общинските пътища от калната маса и за възстановяването на банкетите край пътя, които са отнесени от проливните дъждове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 2 май 2025 година

От няколко дни тече  ремонтът на пътя от град Кула за ГКПП Връшка чука в посока село Киреево, свързващ селата Раковица, Подгоре от община Макреш и Раяновци, Ошане и Вещица от община Белоградчик.  Движението по участъка в момента се осъществява в една лента.  Пети блок на атомната централа ще бъде спрян за планов годишен  ремонт  и презареждане с..

публикувано на 02.05.25 в 18:00

Започнаха проверки за карането на електрически тротинетки и колелета във Видин

  Служители на отдел „Контрол, опазване на обществения ред и охрана“ в община Видин и полицейски служители  започнаха проверки в центъра на Видин, по улиците на града, така и в пешеходните зони и алеите в паркове, където се карат електрически тротинетки и колелета.  Поводът са  зачестилите сигнали на граждани за нерегламентирано и опасно..

публикувано на 02.05.25 в 17:50

Започна дългоочакван ремонт на пътя до село Киреево

От няколко дни тече ремонтът на пътя от град Кула за ГКПП Връшка чука в посока село Киреево, свързващ селата Раковица, Подгоре от община Макреш и Раяновци, Ошане и Вещица от община Белоградчик.  Движението по участъка в момента се осъществява в една лента. Шофьорите трябва да бъдат внимателни и да следват поставената пътна сигнализация. Аварийно се..

публикувано на 02.05.25 в 16:53

Първа самостоятелна изложба събира 30 платна в Монтана

Художничката от Монтана Ани Викторова   ще представи п ървата си самостоятелна изложба, озаглавена „Цветни откровения“ . Експозицията ще бъде подредена в библиотеката в града. Авторката включва в изложбата 30 картини, каза Маринела Георгиева , пиар в културния институт. "В Регионална библиотека „Гео Милев“ ще бъде открита първата..

публикувано на 02.05.25 в 15:44

Прокуратурата разследва тежката катастрофа край Монтана с трима загинали

Под ръководството на Окръжна прокуратура – Монтана се води разследване по досъдебно производство за тежката катастрофа , станала на 1 май край Монтана, при която загинаха трима служители на Български червен кръст – Монтана. Инцидентът е станал около 12:15 часа, когато таксиметров автомобил, предприел маневра за ляв завой, е бил ударен от..

публикувано на 02.05.25 в 15:28

Започва плановият годишен ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Пети блок на атомната централа ще бъде спрян за планов годишен ремонт и презареждане с ядрено гориво на 5 май 2025 г., съобщават от АЕЦ "Козлодуй". До средата на месец юни, когато се планира да завърши ремонтът, ще бъдат извършени необходимите дейности по профилактика, превантивно техническо обслужване, модернизации и ремонт на оборудването и..

публикувано на 02.05.25 в 15:12

Контрабанда на кокаин за 3 милиона лева e осуетена на Дунав мост 2

Митнически служители на Дунав мост 2 Видин – Калафат заловиха 11,36 кг кокаин при проверка на хладилен камион, пътуващ от Белгия за Турция. Стойността на наркотика е около 3 милиона лева. 47-годишният турски шофьор е задържан и обвинен в контрабанда. Окръжна прокуратура – Видин води разследването и е внесено искане за постоянен арест.

публикувано на 02.05.25 в 14:55