Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безработицата и лошите пътища са най-големият проблем в Макреш

4
Снимка: Радио Видин


Днес сме гости на Макреш. Предполага се, че името на селото произлиза от латинската дума "macro" - голям. Носи се легенда, че това име е дадено на селото от италиански изследовател, преминал по тези земи: харесал селото и отседнал в него, нарекъл го "Макрес" - дълго, голямо село. През Втората световна война Макреш, заедно със съседното село Урбабинци, е известно с големия брой комунисти, някои от които участват в Партизанския отряд "Георги Бенковски". През януари 1944 година отрядът претърпява поражение в местността "Вълчешки дол" край селото, където загиват 17 партизани. Това е накратко историята на селото - център на община.

В края на месец май там си избраха за кмет Митко Антов, доскорошен заместник на предходния кмет Иван Каменов. Той оглави една от 99-те малки общини в страната.

Снимка"Познати са ми добре проблемите на общината, някои са трудни за решаване. Ние сме малка община, по постоянен адрес са някъде около 1460 жителите. Стопява се общината, прирастът ни е отрицателен. Умират по 120 души на година, а се раждат 10-15. С повече деца са само ромския етнос. Безработните ни създават проблеми. Ромското население при нас е интегрирано, нямаме ромски махали, купуват си къщи, съжителстваме с тях", отчете кметът.

Най-големият проблем в малката община е безработицата. Оказва се, че общината е основният работодател, което не е редно, но в общината няма инвеститори, каза кметът. С два месеца е удължен срокът на програмата "Независим живот", по която 38 лични и социални асистенти и домашни помощници са назначени на работа в помощ на хора в неравностойно положение. Договорите на наетите ще бъдат до края на месец август. Средствата са осигурени от реализирани икономии, обясни Митко Антов. Благодарение и на другите програми за заетост се осигурява работа на безработните, което е единственият им шанс за доходи.

Другият проблем в малката община освен безработицата са и лошите пътища. Парите за ремонт са малко, не отрича Митко Антов:

"За да оправим инфраструктурата разчитаме на европейски средства и средства от нашите капиталови разходи- държавни отговорности в рамките на 160 000 лева и общински според собствените приходи. Миналата година  си позволихме около 300 000 лева да отделим за инфраструктурни обекти. очакваме одобрение на проект за ремонт на улици в селата Макреш, Раковица, Подгоре и Киреево"



Проблемите с изсичането на гората в Макреш не са от вчера. Ежедневно товарни автомобили изнасят дървесина, като нерядко се хващат и бракониери. Конфискувани от бракониерска дейност автомобили, заедно с дървата все още стоят на отговорно пазене в двора на кметството. Заради тромавата процедура минава доста време до наказателния процес. А след това всичко започва отначало, тъй като обичайно возилото се връща на собственика, констатира кметът на Макреш Митко Антов.

Сред приоритетите на общинския кмет са борбата с безработицата и осигуряване на по-добро здравно обслужване на населението на Макреш. В следващите години той ще работи активно и за осигуряването на средства за ремонт на храмовете на територията на общината.
 
Макреш, музейна сбирка на партизанското движениеКато възможности за развитие на туризъм в Макреш отчитат екологично чистата природа, Рабишкото езеро, Раковишкият манастир и църквата към него "Света Троица" - паметник на културата с национално значение. С особено внимание се работи и за културната дейност в 4-те читалище в общината, обясни Митко Антов. Поддържа се и музейната сбирка на партизанското движение. Гордост за тях са и успехите на местния футболен отбор отново с култовото име "Партизан".

Фестивал на етносите "Пее ми се, играе ми се" ще се проведе в читалището в Макреш "Мито Марков". Изявата се провежда за десета година.

"Участници ще бъдат освен домакините и самодейци от Кула, Димово, Медковец, Расово, Раковица, Киреево и други.
Разказа Цецка Илиева, библиотекар в читалището. Съборът ще започне в 19.30 часа.   

Детският танцов състав към читалището ще покаже на сцената няколко танца, допълни организаторът Диляна Костадинова.

Още за Макреш може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49