Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще изчезнат ли стари професии за сметка на нови?

Професии на бъдещето

| обновено на 16.08.18 в 14:33
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

За 60% от професиите след 10-15 години ще се изисква висока квалификация, каза проф. Велизара Пенчев, председател на Общото събрание на Русенския университет, по време на кръглата маса във филиала на учебното заведение във Видин. Прогнозата е, че нови професии ще заменят някои от сегашните. Телехирурзи ще извършват операции от разстояние, а до 2030 година повечето от домашната работа ще се върши от роботи, затова ще има нужда и от консултант по роботите, обясни проф. Пенчева:

"...Има много примери за професии на бъдещето. Такава е професията телехирург. Телехирургът ще може да извършва манипулации от друг континент посредством робот...Роботите навлизат непрекъснато в домовете ни и се получава нуждата от професия консултант по роботите...Според проучване, някои от сегашните професии като консултант- продавач например няма да са необходими. За в бъдеще акцента ще са върху образованието на младите хора и новите технологии..." 

Наистина има много професии, които са застрашени от изчезване и в даден момент трудовият пазар ще ги изтласка - така, както мобилните телефони изместиха стационарните, както компютърът зае мястото на пишещата машина и т.н.. Сред застрашените професии са тези, които са свързани с повтаряща се механична дейност, с излишна бюрокрация и с остарели технологии като например шивачи и работници на ишлеме, таксиметрови шофьори и професионални шофьори, туристически агенти, строители. 3D принтирането ще замени голяма част от тези дейности. Списъкът допълват пощальони, застрахователни агенти и др.

Кирил Лазаров е шивач от 40 години. Работата намалява и професията е на път да изчезне, както много други. Навлизането на технологиите е фактор, но също и липсата на приемственост, смята той:

"...За разлика отпреди години, няма толкова работа...Няма и кой да обучиш да работи тоя занаят...Постепенно професията ни ще изчезне..."

Кирил Лазаров се сеща и за изчезващата професия специалист за настройка на акордеони. В България се оказва, че има само един, а другият е в съседна Сърбия.

Съвсем нормално е с отмирането на една епоха да изчезнат и много от професиите, упражнявани по това време.

"Очертават се доста нови професии в бъдещето, като това е нормално", коментира темата софтуерният специалист Виктор Андонов.

"...Нуждите на обществото правят професиите...Като пример мога да дам следното: Преди години хората са ходили в планината и са взимали лед за своите нужди. След това са направили фабрики за лед, а след това са изобретили хладилника...Сега има говорещи коли...Специални системи помагат за отоплението на домовете ни...Някои професии нямат все още имена, но ще си намерят с течение на времето...Очаквано ще изчезнат стари професии за сметка на нови..."

Както сега, така и в бъдещето ИТ специалистите ще си останат начело в класацията на професиите. А този факт идва от това, че вече няма истински сериозен бизнес без внедрен някакъв софтуер, някаква автоматизация или онлайн услуги.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45