Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани: Сега няма кауза, която да ни обедини

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 133 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Съединението е провъзгласено на 6 септември, след като българските войски, разположени в околностите на Пловдив, завземат конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с Георги Странски, което обявява съединението на Източна Румелия и Княжество България.

На 8 септември 1885 г. княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван като княз на Северна и Южна България.

Има ли обаче днес кауза, която да ни обединява?

"Празникът си е празник- хубав празник, честваме го, но безпаричието ни убива... Едва ли днес има кауза, която да обедини българите. Непрекъснато се делим- на малцинства, на партии... Разединени сме... Каузата ни трябва да е да сме сплотени, човечни, за да докажем, че сме българи и да оцелее България... Сега всеки гледа за себе си, всеки се спасява поединично", казаха видинчани в анкетата на Нора Йоцова.

Датата 6-и септември остава завинаги в българската история като триумф на справедливостта над имперските амбиции на Велите сили по това време в Европа. Малко познати факти за акта на Съединението разказа в ефира на Радио Видин д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана:

"По-малко познати са реакциите на Великите сили и Балканските държави. Избягва се да се коментира реакцията на Русия, която се обявява категорично против извършения съединистки акт и основната причина за това е личността на княз Александър Батемберг. Колкото и странно да изглежда, Великобритания е единствената велика сила, която приема изключително положително извършения акт на българското Съединение. Всички знаят за Сръбско-българската война и българското настъпление, което спасява фактически Съединението, само че малко се знае за аргументите на сръбската страна. Това е война, която не се радва на никаква популярност и положително отношение сред сръбското население. Крал Милан обяснява, че е нарушено балканското равновесие. След Берлинския конгрес почти всички балкански държави са с почти една и съща територия, а след Съединението България се оказва два пъти по-голяма като територия и от Сърбия, и от Гърция. Рядко се споменава и за истинския подвиг на българските войски, тъй като България е очаквала нападение от Османската империя и е съсредоточила войските си на южната граница, а фактически нападението идва от съвършено друго място."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56