Жители на врачанското село Мало Пещене са обезпокоени от инвестиционно намерение за разработване на находището за глауконитови пясъчници, което се намира на 300 метра от населеното място. От какво е породено безпокойството на хората, обясни Милен Стоянов, жител на селото:
"Това е добив по открит способ и вероятно, даже е почти сигурно, че ще бъде силно запрашено. Това означава, че ще се случи това, което се случва навсякъде, където има такъв метод - запрашеност, в резултат на което се увеличават заболяванията. Селото в момента е със затихващи функции. Има една тенденция на връщане на хората към селата да живеят там и това са основно млади. На нас, тези които сме останали тук, ни се иска да дойдат такива хора."
От своя страна инвеститорът д-р Никола Вардев заяви:
"Самото разработване ще бъде по открит способ, без взривни работи, щадящ както природата, така и животните, и хората във възможно най-голяма степен. Естествено хората се опасяват, че ще има повече запрашаване, че ще преминават товарни автомобили близо до селото или в селото. Обяснено е, че в никакъв случай няма да минават през селото товарни автомобили, че всички машини, които ще бъдат доставени за преработка на материала, ще бъдат най-модерните, така че ще се търсят най-модерните технологии."
В селата Мало Пещене и Голямо Пещене и в Община Враца днес има обществени обсъждания на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционното предложение. След това жителите на Мало Пещене ще вземат решение какви действия ще предприемат.
Безработицата в община Враца е с 2 процента под средното ниво за страната, това показват данните на бюрото по труда в града под Околчица за юни. В края на шестия месец от годината хората без постоянни доходи са били 3.07 на сто при 5.09 процента за страната. В абсолютни стойности това означава, че през юни без занимание във Враца и селата от общината..
Молебен за дъжд правят във вършечкото село Долно Озирово утре. Ритуалът "Пеперудата" е част от програмата на фолклорния фестивал "Илинден". За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста „Илинден". На 20 юли църквата почита "Свети пророк Илия". Светецът е покровител на светкавиците и гръмотевиците и..
"Лятно кино под звездите" събра десетки жители и гости в Община Ружинци на най-доброто от българското кино . Фестивалът на българското кино на открито се проведе в селата Ружинци, Д реновец и Бело поле, разказва Александър Александров, кмет на община Ружинци : "Първата година стартирахме с три прожекции, следващата година..
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..
В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..
Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..
Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..