Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградиха най-четящите деца в Монтана

Снимка: РБ "Гео Милев", Монтана

Наградиха победителите в “Маратона на четенето” в Монтана. За 12-ти пореден път Регионална библиотека “Гео Милев” провежда съревнованието.
Маратонът е по програмата за насърчаване на четенето в България и започва през 2007 година по повод Международния ден на книгата и авторското право и Международния ден на детската книга, уточни директорката на библиотеката в Монтана Анелия Иванова
"В регионалната библиотека в Монтана маратонът е вече традиция, която печели все повече привърженици и целта е да насърчим четенето при децата и да ги приучим да ценят книгата."
Маратонът на четенето се проведе от 24 април до края на август. В него са участвали 199 ученици от 18 училища и детски градини от Монтана, Русе и София. Прочетени са над 3000 книги. Наградените са в три възрастови групи:
"Победителите в първата категория са децата, които са в предучилищна и в първи клас. На първо място със 76 прочетени книги е Александър Георгиев... В категорията от втори до четвърти клас на първо място с 67 книги е Емили Клер... От пети до осми клас победителят е Бенедет Дженаро с 80 прочетени книги..."
Най-много участници са били от 4-то училище “Иван Вазов” в Монтана - 53-ма, с което те печелят и отборната награда на “Маратона на четенето”, уточни Анелия Иванова:
"Искам отново да изразя своята радост, че децата разпознават библиотеката като място, където да прекарат приятно времето си, като съчетаят игрите с четенето на книги и получаването на информация."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Продължават летните занимания в библиотеката на Мездра

По повод 120 години от рождението на големия български илюзионист Мистър Сенко, който е от Враца, деца в Мездра научиха любопитни факти за живота и творчеството му по време на летните занимания в библиотеката. Величка Христова от детския отдел разказа увлекателно за неговите фокуси, а в "Зона за култура" пред Народно читалище "Просвета 1925" бяха..

публикувано на 21.08.25 в 15:50
Зам.-министърът на транспорта Димитър Недялков (вляво) обясни мерките за сигурност при превалутирането в село Бели извор.

Полиция ще помага за охраната на пощите при обмяната на левове в евро

На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута .  Превалутирането..

публикувано на 21.08.25 в 15:22

Комисията за защита от дискриминация ще проведе открита приемна в Кула

Регионалният представител на Комисията за защита от дискриминация (КЗД)  за област Видин   Ирина Петрова ще проведе открита приемна в град Кула на 22 август от 10:00 часа в Клуба на пенсионера. Тя ще запознае присъстващите с правомощията и дейността на КЗД. „Не за първи път имаме открита приемна. Повечето жители в Кула ги познавам. Те..

публикувано на 21.08.25 в 14:53

Прокуратурата във Видин внесе обвинителен акт срещу мъж за закана с убийство

38-годишен мъж е предаден на съд с обвинителен акт на Районна прокуратура - Видин по дело за закана с убийство , отправена при условията на домашно насилие.  През  септември 2024 г., съпругата на обвиняемия, напуснала семейното им жилище в Монтана с двете им деца, като се преместила да живее при родителите си в село Карбинци. Поводът бил дългогодишен..

публикувано на 21.08.25 в 14:44

Предвижда се изграждането на ново кръгово кръстовище във Видин

Ново кръгово кръстовище планират да бъде изградено след надлеза, на пресечката на булевард "Панония" и улица "Цар Иван Асен II" във Видин. В момента там има светофар, който създава известни затруднения за движението, обясни за Радио ВИДИН  Денислав Стаменов, началник на сектор "Пътна инфраструктура и инженерни мрежи и съоръжения" към Община Видин...

публикувано на 21.08.25 в 14:30
Село Флорентин

Флорентин празнува 100 години читалище

Народно читалище "Пробуда 1925" във видинското село Флорентин навършва 100 години от своето създаване. Юбилеят ще бъде отбелязан в събота, 23 август, с празничен концерт, в който ще се включат над 150 участници, каза Радио ВИДИН секретарят на културното средище Емилия Георгиева : "Ще имаме 12 групи, танцови и певчески състави. По време на..

публикувано на 21.08.25 в 14:00

Симфониета – Враца представя „ С музиката на Андре Рийо“ в Белоградчик

Симфониета - Враца ще участва днес в "Сцена на върховете" в Белоградчик. Концертът "С музиката на Андре Рийо" включва музикални шедьоври от Йохан Щраус, Лехар, Верди, Офенбах, Бизе, каза в интервю за БНР сопраното Таня Лазарова.  "Музиката на Андре Рийо не е музика, която той е композирал, а са произведения, които той е изпълнявал в различни..

публикувано на 21.08.25 в 13:07