Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севделин Младенов: "Село Слана бара е спокойно място за живеене"

Предимство или недостатък е да живееш в село, близо до големия град? Какви са ползите и вредите от тази близост? Това проверихме във видинското село Слана бара. Как се живее в малко населено място, което има само един ученик, хората в работоспособна възраст са в чужбина, а възрастните- с ниски пенсии? Успява ли при тези обстоятелства местната власт да реши проблемите им? Отговор дават жители на селото и кметът Севделин Младенов.

"Близостта до големия град носи по-скоро ползи, отколкото недостатъци", обясни кметът.

"Това, че сме на 5 км от Видин е голямо предимство. Ако нещо се наложи, само за 10 минути сме в града. В селото се живее спокойно и нормално. Имаме постоянно ел. захранване, нормално водоснабдяване, транспорт и три магазина. Имаме постоянни автобуси, както и училищен. С една дума- всичко е нормално.

СнимкаУспяхме да се преборим и с набезите. Наследих голям проблем в това отношение- почти всеки ден ставаха кражби на метали и какво ли не още. Наехме си обаче охрана и набезите спряха.

В селото живеят 300 души по постоянен адрес, 100 от тях обаче работят в чужбина. Най-често са в Италия и Испания. За съжаление, демографският проблем не ни подмина и нас. През къща са пустеещи, а и много имоти вече се продават. Населението драстично намаля. Малки деца нямаме, с изключение на едно детенце, което го водят на детска градина във Видин и един първокласник, който също учи във видинско училище. 16 души в селото се възползват от социалната услуга "Топъл обяд". Имаме и около 30 молби за енергийни помощи. В селото няма възрастни бедстващи или гладни хора...

СнимкаС получените 2000 лева по линия на Местните инициативи, ние решихме да направим тротоар в селото. През селото трафикът е голям и просто се наложи да го направим поне от едната страна. Този тротоар ни донесе и една чешма. Местен известен адвокат, който живее в София видя, че нещо се прави и дари средства за направата ѝ. Имаме също и три градинки с рози...

Хубаво е също, че обликът на селото се промени с парите, донесени от чужбина. Хората инвестират тук в имотите си. Работят здраво и ние също прихващаме от тях. Там маниерът на работа е друг, друго е и заплащането...

От забележителностите в селото мога да спомена църквата. Тя е на 162 години и е уникална. Всеки четвъртък отец Илия идва и служи в храма."


Как се живее в Слана бара попитахме и жители на селото:

Снимка"Аз от живота си не мога да се оплача. Лошото е само, че ние- възрастните хора, сме работили навремето и сега пенсиите ни са много малки. Работил съм 41 години за 250 лева пенсия. Бях бригадир в стопанството 10 години и после още 30 в напояването. Сега с тези ниски пенсии не се издържа- само лекарствата ми са 120 лева...

Трябва да се помисли малко повече за тези възрастни хора, които са работили през миналите години и са създали държавата. Сега те са оставени по селата на произвола на съдбата. За това трябва да се помисли. А що се отнася до селото ни, не можем да се оплачем. В Слана бара има ред, близо сме до града...

Лошото е, че всичко изисква пари. Затова смятам, че всяка община трябва да си има някакъв фонд- нашият кмет като отиде да иска нещо, да има с какво да разполага. Той сега може и да иска да направи нещо, но няма ли пари- не става...

Питате- защо в селата няма вече животновъдство? Ами защото няма пазар. В нашето село преди всяко семейство е имало крава, по няколко овце, кокошки. Сега нямаме. Ако гледаш дори едно животно, излизаш на червено, защото нямаш на кой да го продадеш. И затова всеки преценява, че няма защо да се мъчи. В миналото в селото имаше 2 000 овце, над 300 крави, във всяка къща е имало по 2-3 свине. Сега и по една нямаме. Конкуренцията на големите магазини уби пласмента...
" , споделят тревогите и радостите си жителите на селото.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45