Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Монтана и Пирот създадоха общ туристически продукт

3
Снимка: Община Монтана

Раннохристиянска базилика в Монтана и средновековна крепост в сръбския град Пирот са реставрирани по проект за трансгранично сътрудничество. Резултатите бяха представен от кмета на Монтана Златко Живков:

"Раннохристиянската базилика се намира в югоизточното подножие на хълма Калето и е разположена извън крепостната стена на Кастра ад Монтанезиум. Базиликата допълнително е била оградена с дебела стена от юг и изток. Ориентацията на сградата е в посока изток-запад. Предполага се, че оригиналната ѝ височина е достигала около десет метра. Базиликата е построена върху развалините на разрушена антична сграда, вероятно античен храм. Тази хипотеза се гради на откритите археологически артефакти. Базиликата е датирана от началото на IV век – времето на император Константин Велики (280 – 337). По-късно е надградена, за да се разшири пространственият ѝ обхват."

Крепостта "Кале" в Пирот е многопластов исторически обект с преобладаващ сръбски средновековен строителен период (наречени Горен и Среден град), датиран от XIV и XV век, и по-късно строителство, пространствено разширено от последното голямо обновление от началото на XIX век (наречено Долен град). Историческите данни, множеството случайни находки, както и археологическите проучвания доказват съществуването на селища и укрепления на същото място в по-ранни исторически периоди (праистория, римски и византийски период).

"Извършени са мащабни строителни дейности по реставрация и развитие на двата културно-исторически и туристически обекта - крепостта "Кале" в Пирот и крепостта Кастра ад Монтанезиум в Монтана. Издаден съвместен туристически пътеводител, съдържащ ключови исторически данни за двете крепости. Оформени са експозиции в крепостта "Кале", които са проектирани на три ниви - за туристи, за деца и за изследователи".

Всички дейности са изпълнени в срок от 2 години. Финансирането възлиза на 695 167 евро, от които 505 263 евро са от   Европейския съюз.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Засилени са проверките по пътищата

Пътни полицаи извършват масови проверки, предупредиха от "Пътна полиция"- Враца. Традиционната акция "Зима", която ще установи каква е готовността на шофьорите за студените месеци, стартира в събота, на 1 ноември. Проверките ще продължат до края на месеца. Властите ще следят за състоянието на гумите, светлините, чистачките и системата за почистване..

публикувано на 02.11.25 в 07:45

Видин се преклони пред народните будители

С празнично шествие и поднасяна на венци Видин се преклони пред паметта на народните будители . Тържественото шествие започна в 10:45 часа от площад "Бдинци" и продължи до паметника на "Софроний Врачански". В него се включиха общински служители, учители, ученици и граждани. "Прекланяйки глава пред делото на нашите велики предци, нека бъдем..

публикувано на 01.11.25 в 12:10

Млад творец представя своя проект "Лицата на Чипровци"

Фотографска изложба "Лицата на Чипровци" ще бъде открита днес в Исторически музей Чипровци. Авторът на изложбата е младият творец Йоана Иванова Димитрова .  Изложбата е плод на няколкомесечен труд, казва Йоана :  " Срещнах се с 25 личности от Чипровци като те са от различни поколения и от различни професии. Това, което ги обединява е, че с..

публикувано на 01.11.25 в 10:00

Стартира коледната кампания на "Операция: Плюшено мече"

От днес стартира коледната кампания на сдружение "Операция: Плюшено мече" за сбъдване на мечтите на деца и младежи в неравностойно положение. Над 250 доброволци работят за кампанията в страната. Партньор за област Видин е фондация "Подкрепа за реализация". 690 деца от социални заведения и семейства в затруднения от областта са включени в кампанията,..

публикувано на 01.11.25 в 09:00

Почитаме днес Свети безсребърници Козма и Дамян

На първи юли и първи ноември православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян - в България се почита сред народа като Свети Врач. Много чудни изцеления преписват преданията на двамата братя лечители, разказва архимандрит Самуил: " Те били братя от Асирия, Мала Азия.   Техният баща бил езичник, той бил грък,..

публикувано на 01.11.25 в 08:05

Днес е Архангелова Задушница

Днес е Архангелова Задушница. Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите. Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  С вяра във възкресението на мъртвите и в безсмъртието на душата, в храмовете на Задушница се извършват заупокойни служби за починалите...

публикувано на 01.11.25 в 07:43

Видин ще отдаде почит към народните будители с шествие и поднасяне на венци

България отбелязва днес Деня на народните будители. Официален празник, посветен на книжовниците, просветителите и борците за национално самосъзнание, като Паисий Хилендарски, Васил Левски, Иван Вазов и много други.   Началото на празника е поставено още през 1909 г. в Пловдив, а през 1922 г. Народното събрание го обявява за официален ден на "всички..

публикувано на 01.11.25 в 07:30