Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимните депресии- мит или реалност?

Снимка: Полина Тодорова

Замисляли ли сте се някога за противоположностите? Изгрев и залез, ден и нощ, лято и зима, сън и бодрост. Възприемането на света в крайни и абсолютни категории е характерно за много от нас. Но питаме се, имат ли влияние върху човешкия организъм и психика тези крайности? Запитвали ли сте се някога защо зимата се чувствате много по-уморени след края на работния ден, за разлика от лятото? А защо след залез слънце, рязко залязва и желанието ни за работа? Чувствате ли се по-пълноценни през деня? Къде е връзката между кондицията и настроението на хората и часовото време, в което те работят?

Надали има някой, който да не е чувал израза "зимна депресия". От къде въобще произлиза той и защо хората свързват състоянията на депресия със зимния сезон? За отговор потърсихме психолога Юлияна Живова. Тя ни отговори на някои въпроси, сред които и този: "Имаме ли повод за притеснение, работейки през зимния сезон и основателен ли би бил той?". 

"Загубата на един час почивка, примерно, през нощта, води до недоспиване и чувство на умора. По-дългото слънчево греене, като цяло, се отразява добре на човешката психика. Човек по-дълго време през деня е жизнен, активен, има по-големи възможности за различна дейност, по-работоспособен е. Когато пък нощта е по-дълга от деня, сме принудени да сме по-дълго време в затворени пространства и това, като цяло, се отразява на психиката. Така че, вярно е това, че дългото слънчево греене се отразява на нашата работоспособност и жизненост."

Ако някои от нас могат да спазят съветите на психолозите, а именно- да работят в светлата част на деня, то има и такива, за които това е неосъществимо. Един от тези хора е Велизар. Той е охранител от дълги години. След казармата, за Велизар охранителната дейност е единственото, с което се занимава. Работи на смени и често се лишава от сън, но за него няма професия, с която да не може да се свикне.

"Не мисля, че човек, който дава нощни смени, е по-различен от останалите хора. Вярно е, че не се наспиваш достатъчно, но с всичко се свиква. Човек, който е професионалист в областта, в която работи, би трябвало да работи еднакво в двата случая, независимо каква е смяната на времето."

За Велизар термин като "зимна депресия" не съществува. Депресиите у хората той отдава не толкова на сезони или часове, колкото на склонността към подобни състояния на хората. За него всеки от нас е предразположен към дадена болест или състояние, а една такава смяна на времето само би отключила това усещане.

Сблъскахме се и с един видинчанин, който от 6 години работи нощен труд в Германия. За себе си казва, че предпочита да работи през нощта, тъй като е автобусен шофьор в градския транспорт. Твърди, че вечер е много по-спокойно- няма толкова трафик, нито толкова пасажери.

"Предпочитам да работя през нощта. Вечер е много по-спокойно. Няма никакъв трафик. Отделно, не е здравословно, това е факт. След четири-пет години работа като автобусен шофьор, започнаха и проблемите със стомах, кръст и ред други неща. Но сега, ако някой ме накара да карам през деня, надали ще се съглася. Предпочитам да карам през нощта. Мисля, че колкото и да е тежък нощният труд, не би могъл да доведе един здравомислещ човек до депресия или подобни състояния. Според мен хората се депресират повече от това, че трудът им не се заплаща и работят за мижави пари. Липсата на пари депресира хората, не работата. Затова аз реших да работя тук, в чужбина, а не в България."

За много хора зимният сезон и намаляването продължителността на деня води до лошо настроение, тревога и спад на силите. И е факт, че колкото по-студени и кратки стават дните, толкова по-лесно изпадаме в мрачно настроение. Хубаво е да използваме всеки удобен момент, за да излезем навън. Така тялото ни ще произвежда повече серотонин, а именно хормонът на щастието. Оттам нататък всичко зависи от нас. Затова, за да не се чувствате унили, неуравновесени или депресирани, започнете да гледате на зимата, като на един красив, изпълнен с чистота, приказни картини и горещи напитки пред топли камини сезон.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40