"Това поставя под риск от затваряне не само по-малките аптеки, а и част от по-големите, поради простата причина, че от тях се изисква да изпълнят нещо, което не са в състояние да направят без да им помогне държавата. Държавата години наред отказва да въведе електронно здравеопазване, електронна рецепта, както няма и единна номенклатура на лекарствените продукти."
По думите му, държавата вменява на аптеките все повече изисквания, без да е изпълнила своите ангажименти:
" 2/3 от оборота на аптеките е два лева без ДДС по така наречените безплатни рецепти и няма никаква надценка, държавата иска да махне и тези два лева, и иска да махне евентуални и отстъпки, ако дават складовете, да ги прибира Националната здравноосигурителна каса. В един момент, в който държавата не изпълнява нищо от това, което е обещала, същевременно орязва приходите на аптеките, тя иска от тях да изпълняват няколко изисквания едновременно. Иска да се изпълнят изискванията по верификацията. Иска съответно да докладваме на Изпълнителната агенция по лекарствата всяка вечер определен брой лекарства, с които се прави реекспорт- колко сме получили за деня, колко сме отпуснали и колко са останали вечерта. Февруари месец се въвежда и това. От първи април искат съответно да изпълняваме и новите изисквания на Националната агенция по приходите. По този начин държавата никак не подпомага аптеките, както навремето подпомогна семейните лекари, а напротив. Тя оряза всички източници на приходи на аптеките, а ни вменява задължения, които много от аптеките не могат да изпълнят. По този начин се подпомагат корпоративните структури просто да изместят малките аптеки от пазара и съответно се регулира пазара икономически."
Половината от аптеките във Видин са свързани със системата за верификация. Причината другите да не са я въвели не е само в желанието на фармацевтите:
"Нито има издадена наредба на министерството и на Изпълнителната агенция по лекарствата, нито има инструкции как ще работи тази система."
Според Мирослав Ненчев новите изисквания ще утежнят и оскъпят работата на фармацевтите:
"Навсякъде се цитират преки разходи, които, откакто започнахме работа с Националната здравноосигурителна каса, смея да твърдя, че 90% от компютрите са крайно амортизирани и са за смяна вече. В една аптека има по два- три компютъра. Само в най-малките е по един компютър. Като сложиш баркодчетеца, който не е голяма сума- около 200 лева е, но съответно се вдигат цените на програмите. Вдига се цената на поддръжката на програмите. Отделно чуваме, че има скрити такси, които в момента не смеят да съобщят, на всеки баркодчетец- за тези хъбове, които ще обобщават информацията."
Въвеждането на системата за разпознаване на лекарствата в аптеките би трябвало да защити потребителите от фалшиви продукти или такива с неясен произход. Не е достатъчен контролът на продажбите онлайн, твърди председателят на Регионалната фармацевтична колегия:
"Фалшиви лекарства-много, но в интернет търговията. Могат да стигнат и до 60%, и до 80 %."
Снабдяването с лекарства извън областния център и сега е трудно. Според Петър Петров, който пътува до Видин за лекарства, до закриването на нови аптеки не бива да се стига:
"Мисля, че при по-малките аптеки разходите са около 2 000 лева за внедряването на тези апарати, дето се искат. Не трябва да се стига до закриване. Ето аз идвам от провинцията, за да търся тук някои неща, там не могат да се вземат."
Фармацевтите са готови на 20 февруари да затворят аптеките. Сред исканията им са въвеждането на специализираната система към Изпълнителната агенция по лекарствата и системата по верификация да бъдат отложени до задействането на електронното здравеопазване.
Новоизбраният Видински митрополит Пахомий отслужи първата си архиерейска света литургия след въдворяването си на епархийския престол. Това се случи в катедралния храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в присъствието на Българския патриарх Даниил и митрополити от Синода. Миналата неделя Пахомий беше избран и канонически утвърден за Видински..
Над 4000 участници от 54 маскарадни групи от цялата страна участват в Националния маскараден фестивал "Джамала" 2025 г. в Кюстендил, за да демонстрират своите уникални маскарадни традиции и обичаи. Народно читалище "Просвета 1882" град Кула се представи с н ай-емблематичния обичаи "Къпачи", той е единствен по рода си и е с над 100-годишна..
До края на годината ще бъдат отпуснати 14 млн. лв. за цялостно почистване на коритото на река Скът, която преминава през четири врачански общини, съобщи областният управител на Враца Николай Николов. Преди 11 години придошлите води на реката предизвикаха опустошителни наводнения в населени места по поречието й. В Мизия, където беше най-тежкото..
Възрастна жена загина при пожар край Враца, а съпругът й е в болница с наранявания, съобщиха от полицията във Враца. Инцидентът е станал в събота вечерта във вилната зона край града. В местност, близо до язовир "Дъбника", е пламнала вила, в която живеело семейството. Пожарникарите открили на място трупа на 79-годишната жертва. При трагичния инцидент..
Клубът на дейците на културата във Враца почете с богата програма празника Св. Трифон Зарезан, съобщиха от културната институция. В ритуала по зарязването на лозите вчера се включиха председателят на КДК Красимир Богданов и популярният местен зевзек Цветан Дочев известен като "Дедо Скръц". Всички присъстващи имаха възможността да дегустират..
Катастрофа между пътнически бус и товарен автомобил на Е79 край Видин отне живота на четирима. Пътният инцидент е възникнал снощи около 21:00 ч. в района на град Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. К атастрофата е станала между пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил..
Новоизбраният Видински митрополит Пахомий беше посрещнат и въдворен на епархийската си катедра във Видин. При пристигането си той беше придружен от своя предшественик патриарх Даниил, който в продължение на седем години оглавяваше Видинската епархия. Към хората, които го очакваха митрополит Пахомий се обърна с думите: "Задължен съм да..