Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е ползата от националните програми в образованието

Снимка: Радио ВИДИН
Седемнадесет национални програми ще подпомогнат процеса на модернизиране на българското образование чрез мотивиране на учители, прилагане на иновативни методи на преподаване и организация на учебния процес, ранно кариерно ориентиране и отваряне на училищата към други институции.


"За изпълнението на националните програми на Министерството на образованието и науката за 2019 година са заложени близо 76 милиона лева от държавния бюджет", каза Веселка Асенова- началник на Регионалното управление на образованието (РУО) във Видин.

Изцяло нови са четири програми- "Мотивирани учители", "ИТ фирми в училища и учители в ИТ фирми", "Иновации в действие" и "Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация".

"Пилотната програма "Мотивирани учители" е насочена към преодоляване на недостига на учители по математика, физика, астрономия, информатика и информационни технологии. За реализирането ѝ се отпускат 1.7 милиона лева. Предвижда се да бъдат обучени 100 специалисти в тези области за придобиване на педагогическа правоспособност. Втората програма- "ИТ фирми в училища и учители в ИТ фирми", за нея са предвидени 1 милион лева, осигурени са възможности за стажове на учители в тези ИТ фирми и за ранно кариерно ориентиране на учениците от 1-ви до 10-и клас в областта на информационните технологии. Представители на бизнеса ще могат да се включат в обучението по определени теми и уроци, учителите ще могат да преминават кратки стажове в ИТ компании и така да повишат квалификацията си. Следващата програма- "Иновации в действие", е с бюджет над 1.5 милиона лева. Чрез нея иновативните училища ще могат да обменят опит помежду си. По програмата ще бъдат създадени платформи за популяризиране на иновациите чрез съвместен продукт на училища- партньори. И последната нова национална програма- "Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация", с нея се предвижда да се подкрепят дейности на общините за преодоляване на процесите на сегрегация. Могат да се финансират транспортни разходи на деца и ученици до детската градина и училището, работа с родители. Ще се осигуряват учебни пособия, материали и включване на образователни медиатори за работа с родители за съвместно възпитание", разясни новите програми началникът на РУО-Видин.

Снимка"От тази година националните програми на Министерството на образованието и науката, които са, смея да твърдя, дело на Синдиката на българските учители, когато се въведоха делегираните бюджети, още тогава Синдикатът на българските учители имаше яснота, че само с единните разходни стандарти системата на образованието няма как да се издържа, тъй като има едни разходи, които, ако не се поемат на национално ниво, те са несправедливи спрямо различните типове училища. Това е примерно програмата за оптимизация на училищната мрежа, която има няколко модула. В тази програма са, примерно, обезщетенията при съкращение, при напускане и при пенсиониране. Представете си, че в едно училище тази година се пенсионират 5 учители, а в друго нито един учител. Значи това училище ще има едно допълнително натоварване на бюджета си, ако тези средства не бъдат изнесени така, че да се разпределят според потребностите на училището", заяви Евлогия Манджукова- председател на учителския синдикат към КНСБ във Видин и директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев".

Каква е ползата от националните програми за ОУ "Иван Вазов" във Видин:

Снимка"Нашето училище активно се включва в тези, по които можем да бъдем бенефициенти. Освен че това е допълнително финансиране, това води и до подобряване работата на учениците, до подобряване на средата. Примерно, да речем програмите за подобряване условията за експериментална работа по природните науки, подкрепа на целодневното обучение на учениците. Имаме обзаведени стаи и за начален, и за прогимназиален етап, участвали сме в национална програма за ученически олимпиади и състезания", каза директорът Пролетка Цветкова.

Националните програми са качени на сайта на Министерството за обсъждане и до 4 март могат да се подават предложения. Последните две години финансовият ресурс на националните програмите е нараснал почти два пъти. Националните програми са вторият стълб на финансиране на системата на образованието, наред с единните разходни стандарти, които се промениха от миналата година и вече са три- брой ученици, стандарт за институция и стандарт за паралелка.

Има ли промени в досега действащите програми и как видинските училища са се възползвали от втория стълб на финансиране на образованието може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00