Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Флорентин: Младите по селата не бива да чакат, а сами да търсят реализация

| обновено на 15.02.19 в 16:27
9
Мая Иванова, кмет на село Флорентин
Снимка: Кристиян Кирилов

"Тук съм израснала, тук минава и 80 процента от времето ми. Село Флорентин е едно красиво, зареждащо място- място, на което винаги искаш да се върнеш... Иска ти се да усетиш аромата на селото, аромата на реката и спокойствието, което излъчва." Така описа Флорентин кметът му Мая Иванова. 


В официалната справка за видинското село пише, че по време на преброяването през 2011-а, в него са живеели 352-ма души. Днес голяма част от хората в трудоспособна възраст са го напуснали, за да поемат към Видин, София, Гърция и други европейски страни. 

Местните, които са от влашкия етнос, се препитават главно чрез селско стопанство. Повече от половината територия на землището на селото е заета от лозови масиви. 


"Преди години лозята са заемали около 4 000 декара, сега са останали по-малко. Все пак тези лозя се работят. При нас са едни от най- хубавите сортове грозде- Мерло, Каберне Совиньон, Ркацители и Гъмза. Имаме много семейства, които отглеждат лозя, но лозата си иска и доста грижи. Сега за тези хора предстои резитбата, както и другите кампании.  


Иначе най-големите проблеми на хората в селото са свързани с намирането на работа. За да си добре финансово, ти трябва да работиш. Нужно е да бъдат създадени условия за заетост. В същото време, не трябва да се чака все другите да направят нещо за теб. Защото успоредно с работата, е хубаво и да се развиваш. За мен младото поколение трябва да се бори и да се развива. Не само да чака и да обяснява- "аз не мога, аз не искам". Всеки сам трябва да намери своя път в живота. 


В същото време у мен остава усещането, че малките населени места са малко позабравени. Мисля, че трябва да им се обърне малко повече внимание, да се чуят техните проблеми, да се чуят гледните им точки по различните въпроси. Защото и тук живеят хора със своите проблеми и радости. А дори да живееш в големия град, след определен период от време ти се иска да се върнеш там, откъдето си тръгнал. На тези, които са отраснали на брега на Дунав им липсва не само родния дом, но и мирисът на река, мирисът на водораслите дори...


По програмата за заетост към кметството в момента работят само трима души. На социално подпомагане имам петима, те са на т. нар. 14- дневки. Имаме и трапезария за социално слабите жители на селото. Стремим се тези хора да бъдат обхванати в този тип услуга и да бъдат обгрижени добре.  


В селото имаме проблем с лошото състояние на уличната настилка. Хубавото е, че от Министерството са отпуснати пари и през пролетта се очаква ремонтът им да започне.


За разлика от съседните села, във Флорентин има млади хора. По един или друг начин те се задържаха тук. Вярно е, че доста от тях работят във Видин, но все пак се завръщат в родното си село. Имаме и детска градина. Учениците от селото пък се извозват в общинското училище в Ново село.  


Имаме редовни линии на автобусния транспорт за Видин и Ново село. За съжаление, те бяха разредени малко и хората не пътуват вече толкова често с автобус. В събота и неделя дори мисля, че са само сутрин и вечер...


В селото има няколко имота, които са закупени от чужденци. За съжаление, обаче, няма такива, които трайно да са се заселили тук. Идват за определен период от време и после пак си заминават...", обяснява Мая Иванова.


Подробности за живота в село Флорентин и анкета с местни жители, можете да чуете в звуковия файл.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45