Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Флорентин: Младите по селата не бива да чакат, а сами да търсят реализация

| обновено на 15.02.19 в 16:27
9
Мая Иванова, кмет на село Флорентин
Снимка: Кристиян Кирилов

"Тук съм израснала, тук минава и 80 процента от времето ми. Село Флорентин е едно красиво, зареждащо място- място, на което винаги искаш да се върнеш... Иска ти се да усетиш аромата на селото, аромата на реката и спокойствието, което излъчва." Така описа Флорентин кметът му Мая Иванова. 


В официалната справка за видинското село пише, че по време на преброяването през 2011-а, в него са живеели 352-ма души. Днес голяма част от хората в трудоспособна възраст са го напуснали, за да поемат към Видин, София, Гърция и други европейски страни. 

Местните, които са от влашкия етнос, се препитават главно чрез селско стопанство. Повече от половината територия на землището на селото е заета от лозови масиви. 


"Преди години лозята са заемали около 4 000 декара, сега са останали по-малко. Все пак тези лозя се работят. При нас са едни от най- хубавите сортове грозде- Мерло, Каберне Совиньон, Ркацители и Гъмза. Имаме много семейства, които отглеждат лозя, но лозата си иска и доста грижи. Сега за тези хора предстои резитбата, както и другите кампании.  


Иначе най-големите проблеми на хората в селото са свързани с намирането на работа. За да си добре финансово, ти трябва да работиш. Нужно е да бъдат създадени условия за заетост. В същото време, не трябва да се чака все другите да направят нещо за теб. Защото успоредно с работата, е хубаво и да се развиваш. За мен младото поколение трябва да се бори и да се развива. Не само да чака и да обяснява- "аз не мога, аз не искам". Всеки сам трябва да намери своя път в живота. 


В същото време у мен остава усещането, че малките населени места са малко позабравени. Мисля, че трябва да им се обърне малко повече внимание, да се чуят техните проблеми, да се чуят гледните им точки по различните въпроси. Защото и тук живеят хора със своите проблеми и радости. А дори да живееш в големия град, след определен период от време ти се иска да се върнеш там, откъдето си тръгнал. На тези, които са отраснали на брега на Дунав им липсва не само родния дом, но и мирисът на река, мирисът на водораслите дори...


По програмата за заетост към кметството в момента работят само трима души. На социално подпомагане имам петима, те са на т. нар. 14- дневки. Имаме и трапезария за социално слабите жители на селото. Стремим се тези хора да бъдат обхванати в този тип услуга и да бъдат обгрижени добре.  


В селото имаме проблем с лошото състояние на уличната настилка. Хубавото е, че от Министерството са отпуснати пари и през пролетта се очаква ремонтът им да започне.


За разлика от съседните села, във Флорентин има млади хора. По един или друг начин те се задържаха тук. Вярно е, че доста от тях работят във Видин, но все пак се завръщат в родното си село. Имаме и детска градина. Учениците от селото пък се извозват в общинското училище в Ново село.  


Имаме редовни линии на автобусния транспорт за Видин и Ново село. За съжаление, те бяха разредени малко и хората не пътуват вече толкова често с автобус. В събота и неделя дори мисля, че са само сутрин и вечер...


В селото има няколко имота, които са закупени от чужденци. За съжаление, обаче, няма такива, които трайно да са се заселили тук. Идват за определен период от време и после пак си заминават...", обяснява Мая Иванова.


Подробности за живота в село Флорентин и анкета с местни жители, можете да чуете в звуковия файл.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05