Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почистиха незаконно сметище след сигнал на Радио ВИДИН

Снимка: Радио ВИДИН


За струпването на голямо количество строителни отпадъци между квартал "Заводско селище" и сградата на шивашка фирма, непосредствено до входно-изходната артерия на Видин, сигнализирахме Община Видин и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) -Монтана в началото на седмицата. Преди това наш екип беше на мястото, където намерихме хора от близкия квартал да събират желязо и дървен материал.



"Това се намира като сметище, аз не знам откъде го изхвърлят, отвсякъде от град Видин го изхвърлят. Това е от много време. Ние не изхвърляме, а идваме и събираме каквото ни падне - желязо, ламарини, дъски... Има тухли, бетон, всичко... Това не е добре, защото имаме деца, имаме внуци, тук живеят хора..."


От РИОСВ -Монтана ни отговориха, че досега не са получавали сигнали за замърсяване на посочения терен, но ще извършат проверка. 



От Община Видин днес ни информираха, че са взети незабавни мерки, сметището е премахнато и районът е почистен. Собственикът на имота е уведомен да ограничи достъпа до терена и да предотврати ново замърсяване. След този отговор отново бяхме на мястото и отново разговаряхме с хора от близкия квартал.


"Боклукът вчера са го разчистили. Дойде една фадрома, бута, бута... Вчера са чистили цял ден хората, обаче пак започнаха да хвърлят. Тук един бодигард трябва да поставят. Имаме малки деца, камара деца имаме... Сега лятно време идва, болести... Ела да видиш, ето бетонобъркачката отива да хвърли бетон, ето го..."



А според шофьора на бетоновоза изхвърлянето на строителни отпадъци на това място е напълно нормално, след като и много други го правят.



"Защото тук е боклук и го насипват това, не знам... Тук изхвърлят боклука всички, целият град... Строителни материали навсякъде се изсипват тук..."



Строителните отпадъци трябва да се изхвърлят на Регионалното депо за твърди битови отпадъци, където има площадка за тях и съоръжения за обработването им, припомниха от екоинспекцията. А какво ще стане с терена, за който ви разказахме, ще продължим да следим и да ви информираме.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00