"Междучасието по история е различен мой подход към това децата да се научат на най-важните исторически събития за България. Всичко започна с това, че в един хубав момент аз им зададох няколко въпроса, просто да ги препитам. Те не знаеха какво празнуваме на големите дати от нашата история. Аз бях учудена, тъй като това са седмокласници. Реших в междучасията да съчетаем приятното с полезното - докато почиваме, аз да им поднасям информация. За всеки един българин е потребно да има познание относно всичко, което се е случило. Във всяка една репетиция наложихме този модел - не танцуваме ли, значи почиваме, а щом сме в почивка, си говорим за история."
Групата е съставена от 13 танцьори - 7 момчета и 6 момичета. Хореографът на ДТФ "Хорце" Зорница Карчева прекарва по няколко часа на ден със своите ученици, но признава, че в началото преминаването от танците към историята е било "сложен преход".
"Първоначално учениците бяха засрамени, понеже не знаеха основни неща. Аз се опитах да ги предразположа, говорейки с тях. Моята цел е да им помогна, а те нататък няма да се срамуват. Разбира се, беше трудно. Паметта им не беше така устроена да запомнят всичко. Почнахме да повтаряме нещата - не веднъж, а постоянно, всеки ден. Това, което ще правим днес, е показателно - заданието ми беше конкретно Васил Левски. Учениците се подготвиха. Виждам прогрес, работим усърдно и целенасочено. Първото ни междучасие пък беше за 1-ви ноември, тогава научиха наизуст "На прощаване". Бях им дала четива и за народните будители. Първата им реакция тогава беше негативна. Рецитирайки заедно, тренирайки, подготвяйки се, на децата им стана приятно. Сега с идеята за Левски реакцията беше съвсем друга - децата имаха огромно желание, сами се интересуваха."
"Аз се запознах с тази инициатива - тя не е моя, тя се организира в София за поредна година. Главната идея е да се направи хоро, което да пробуди пролетта, да пробуди българите към празника. Всеки, който има желание, може да заповяда. За мен е емоция, която обединява българите. Във Владимирово преди много години се е правило точно такова нещо. Хората са се обличали в носиите, правили са празник на центъра. Аз издирих стари снимки, които свидетелстват, че тази традиция я има тук. Идеята на нашия празник е да започнем с тържествено откриване и да издигнем националния трибагреник. След това децата ще рецитират "Обесването на Васил Левски". След това ще започне празничната част - хора, всякакви хора, такива местни и от цяла България, разбира се. Поканени са танцови клубове от цяла България. Същите мои ученици ще участват. В началото на 2019-а сформирахме и танцов клуб за възрастни, носещ и той името "Хорце". Това ще е дебютната му изява."
Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно от 7-и..
Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..