Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сланотрън очаква регистрацията на минералния извор

5
Снимка: Радио ВИДИН
Днес рубриката "Добро утро, кмете!" ни води във видинското село Сланотрън. В него живеят около 550 души, а проблемите им са като на хората в повечето малки населени места на Северозапада - безработица, застаряващо население, обезлюдяване. Това разказаха пред Генади Вельов жители на Сланотрън:

"За да живееш, трябва да работиш, иначе какво...Ама няма вече народ. Селото беше пълно с комсомолци, сега деца не се раждат, на 5 години едно. Младите избягаха по чужбина, който отиде, после не се връща. Това живот ли е...Мъка, младите, които са тук се мъчат. Няма, няма...Селата умират...
Труден е животът...Нищо не работи тук, само една кръчма, пощата и кметството. Три фирми има тук в Сланотрън, които взимат по 2-3-ма...Безработицата е най-големият проблем. Има момчета на борсата, дават им по 35 лева...Проблемът е, че само стари хора са останали. Над 70 души са в чужбина..."


Село Сланотрън е известно с лековитата си вода. В миналото с нея идвали да се лекуват хора от цялата страна. След това изворът бил затворен, а местните започнали да търсят начини да възстановят неговата дейност и така да възродят живота в селото си. В последните години за извора се говори само по избори, споделиха пред Катя Борисова хора от селото:

"Минералната вода в Сланотрън ще я пуснат, ама кой знае коя година...Но навремето селото е било много развито...Кой е казал, че не е добра водата. Затвориха я тогава и не искат да отворят. Сега на всички избори пак я отварят, само по избори...Водата е за много заболявания. По свойства се равнява на извора в Карлови Вари, така съм чул и от местната управа, и от други хора, които са по-запознати. Може би, ако е на друго място, по централно, може би нямаше да е така, но Северозападът си е Северозапад... Това ни е съдбата..."

Минералният извор е един от елементите, изобразени върху герба на Сланотрън. Снимка: Радио Видин
Минералният извор е важен елемент от герба на Сланотрън. Разработването на извора може да възроди населеното място, смята кметът Венелин Павлов:

"Нашият извор първо трябва да се регистрира, защото това е затапен водоизточник и де факто не е извор, а е бивш извор. Уверенията на Община Видин и лично на кмета на последната оперативка бяха, че документите са предоставени в Министерския съвет, за да се извърши регистрацията...Изворът е общинска собственост. Той е най-силно изразеният символ в герба на селото. Ако бъде пуснат и се създаде инфраструктура, този извор може да възроди селото. Срещал съм се със специалисти, които обясняват, че 10% са достатъчни от тази вода за балнеолечение, другите 90% от водата могат да се ползват за други цели..."

Сланотрън е добре благоустроено село. Улиците са запазени, а за да ги поддържат хората не разчитат само на общината, а се справят и сами.

"Когато фирми от града или общината нямат възможност да дойдат да асфалтират някакви повреди по асфалта, ние събираме пари и запълваме дупките. Така ни е по-изгодно, отколкото да си потрошим автомобилите. Просто времената се промениха и всеки разбира, че ако си го направим, ще го имаме, ако чакаме отгоре да падне, няма да стане. Затова се мобилизираме, събираме  някой лев за ремонти, за благотворителност. Много е развита благотворителността, за църквата сме събрали 5000-6000 лева", разказа кметът.

Още за живота в Сланотрън може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45