Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба за щедрия дарител д-р Андрей Георгиев откриват в Лом

Снимка: Община Лом

Изложба, посветена на големия дарител- емигранта д-р Андрей Георгиев, който завеща на България и на Лом над 5 милиона долара, ще бъде открита в дунавския град. В експозицията ще бъдат показани документи и снимки, открити при журналистическо проучване от журналиста и дългогодишен кореспондент на вестник "Труд" Любомир Йорданов

"За съжаление, те не са толкова много, колкото би ми са искало, но представят основни моменти от неговия живот. Открили сме неговото кръщелно свидетелство при раждането му в София през 1921 година... Открили сме рожденото свидетелство и на неговия брат, роден 4 години по-късно в село Дългоделци, където цялото семейство се премества, тъй като бащата работи като земемер... Най-много документи за живота на д-р Андрей Георгиев открих в архива на "Държавна сигурност", тъй като след като напуска България като враг на народа и син на колашко семейство, д-р Георгиев е подложен на едно близо 10-годишно наблюдение от тайните служби на комунистическия режим...", разказа журналистът.

Документи за живота на емигранта в САЩ допълват експозицията. Това са предимно снимки от неговите по-късни години, снимки на къщата, която продава, за да остави парите на България, отзиви на негови пациенти. Проучването дава важни сведения за щедрия дарител, за когото досега почти нищо не се знаело. 

"Той е човек, който няколко пъти започва живота си от нулата. За мен най-интересното беше да разбера, че той, оставяйки парите си на България, тоест всичко, което е събрал през своя живот, оставя примера си. За мен най-важното е това послание, което той ни остави, че въпреки всички трудности - политически, житейски, финансови, човек може да тръгне от нулата и, когато има добро образование, добро възпитание и цел в живота, той непременно ще успее."

Откриването на изложбата за щедрия дарител д-р Андрей Георгиев ще се състои на 2 март, неговата рождена дата, от 11:00 часа, в художествена галерия "Поломие" в Лом. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05