Жителите на врачанското село Згориград откриха днес колоритно събитие, което кръстиха "Згориградска олелия". Акцентът на събитието беше хората да се съберат на мегдана на греяна ракия и печена сланина, като се повеселят.
"Да загърбим материалното време, в което живеем и да се повеселим. Греяната ракия винаги е давала сили и здраве на балканджиите", каза организаторите от Народно читалище "Пробуда 1926".
Хората в Згориград са на мнение, че има 4 начина на пиене на ракия - с вода, без вода, като вода и вместо вода. Край майсторите на огнената греяна напитка имаше десетки крилати фрази за ползата от ракията, най-запомнящите се от тях напомняха, че "ракията не е кафе, затова една чаша само не стига, както и че "ракията убива нервните клетки и оставя живи спокойните", освен това - "който пие ракия, той не умира" и "без- градус няма радост".
Самодейците от Народно читалище "Пробуда 1926" и техни колеги зарадваха множеството с кръшни танци.
Фелдшер от Филиала за спешна медицинска помощ в Берковица е нападнат и ранен при изпълнение на служебните си задължения. Мъжът е извършил преглед и медицинска манипулация, след което неизвестен извършител му е нанесъл побой с удари в областта на главата. Пострадалият е с разкъсно-контузна рана и хематом на дясната вежда. Извършителят е избягал и..
Пожар в района на град Роман унищожи три двуетажни вили, лозови насаждения и 18 пчелни кошера. Полицията е установила, че подателят на сигнала — 55-годишен мъж от града — е съпричастен към пожара. Той е признал и вината си. Пожарът е горял на 3 август, неделя. Мъжът е задържан за 24 часа, а по случая е образувано досъдебно производство.
Дунавци беше сред градовете, които посрещнаха Камбаната на мира. Инициативата се нарича „Конвой на мира“ 2025 г. - „С коне до Йерусалим“ и стартира в Германия, информира кметът на населеното място Димо Скорчев : "Събитието развълнува малки и големи жители на града ни, които имаха удоволствието и честта да се докоснат до Камбаната на мира...
Изложба живопис ще бъде подредена днес в Художествена галерия "Кутловица" в град Монтана. Произведенията са около 40-сет и са от пленер, който се проведе миналия месец в град Вършец, информира председателят на Дружеството на художниците "Тенец" Таня Василева : "Пленерът започна последната седмица на месец юли в град Вършец. В Къщата на..
Засилени мерки за превенция и контрол във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни набелязаха във Враца по време на заседание на областната епизоотична комисия. Форумът беше председателстван от губернатора Николай Николов. По време на заседанието стана ясно, че обстановката във Врачанско е спокойна и няма констатирани огнища на..
Петима души спечелиха награди от томболата "Изрядни данъкоплатци" на Община Видин за 2025 година. Инициативата е по идея на директора на Дирекция "Местни данъци и такси" в местната управа Лидия Капитанова. Това е първото издание на проявата. Регистрацията на електрическите тротинетки ще започне най-рано след Нова година, съобщи депутатът Андрей..
Между 1 и 9 литра на квадратен метър дъжд паднаха в Монтанско. Тази нощ повече е валяло в планинската част. Днес за кратко в град Монтана преваля. Летен дъжд разхлади жителите на Монтана днес. Около обяд се изсипа за кратко дъжд, което накара монтанчани да извадят чадърите. Отчетено е под литър на квадратен метър, съобщиха от Хидро-метеорологичната..