Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще оцелее ли пшеницата?

Снимка: Маргарита Костова


Сериозни проблеми виждат земеделците в развитието на пшеницата. Притесненията им в началото на пролетта са, че посевите няма да успеят да укрепнат. Възможно ли е обстоятелствата да се променят и какво е необходимо да направят стопаните, за да си гарантират прилични добиви? По тези въпроси потърсих мнението на  Маргарита Костова- агроном по растителна защита и консултант по листно хранене към "Екофол". Питам я ще има ли пшеница тази година?

"Категорично ще има. Културата пшеница е оцелявала цели 25 хиляди години, ще оцелее и тази. Но въпросът по-скоро е какъв доби ще даде, а това зависи от грижите."

Липсата на баланс между коренова и вегетативна система и опасността от непълноценно братене- това са основните проблеми в развитието на есенните посеви. Пролетта на 2019-та година започва със слабо развити растения, за които стимулирането е задължително.


"Пропуснато е нормалното есенно развитие - по правило то е около 80 дни. Пшеницата премина ранните фази от растежа си под снега. В резултатът наблюдаваме изостанало развитие и задържано братене. Много земеделци след затопляне на времето виждат зеленеещи се посеви и това дава надежда - това е вярно, но така трябваше да изглеждат полетата на 1 ноември, а не на 1 март"-
каза Маргарита Костова.

На помощ идват специализираните  биостимулатори, които  ще събудят  растежа и развитието, ще помогнат на растенията да наваксат пропуснатото време за развитие, а на стопаните да имат прилични добиви. Положението е извънредно и трябва да се вземат извънредни мерки, при първа възможност и при достигане на посевите на фаза 3-ти лист, трябва да се вкара стимулатор:

"Ранното стимулиране на посевите трябва да се приложи веднага след старта на вегетацията и при първа възможност за влизане в полето. Нашата препоръка е да се действа максимално бързо и да не се чака задължително приложението да се съчетае с пестициди, защото вече може и да е късно да се повлияе на братенето. Предварителното биостимулиране е добре да се проведе при първи признаци на вегетация, а те настъпват пи среднодневни температури около 10 градуса - тогава биостимулаторът се усвоява за около 4 часа, активира се метаболизма и ефектът се проявява след около 5-6 дни, а положителният ефект върху развитието на пшеницата се запазва и в случаите когато след топлите дни завали сняг или настъпи рязко понижаване на температурите. Крайния резултат винаги е гарантиран - подобрено вкореняване, активирано братене и ускорено усвояване на внесените в почвата торове. Проблемите при пшеницата са сериозни, но стопаните трябва да се доверят на опита на специалистите"- призова Маргарита Костова, агроном по растителна защита и консултант по листно хранене.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20