Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове от Северозапада: Допълнителната субсидия за общините се дава без правила

Кметовете на БСП напуснаха Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Причината е, че според тях допълнителните средства, отпускани с постановления на Министерския съвет, се насочват основно към общини на ГЕРБ и ДПС, като липсват правила и обективни критерии за разпределянето им.

Напрежението започна в края на миналата година, когато правителството разпредели 146 млн. лева от излишъка на бюджета. От тази сума 98 млн. лева отидоха при общини на ГЕРБ, 25 млн. лева - при кметове от ДПС, 17 млн. лева при други общини и едва 4 млн. лева за общини с кметове от БСП.

"Това е сбъркан модел на бюджетна политика спрямо местната власт, който тръгва отгоре надолу. С постановление на Министерски съвет се разпределят милиони по еднолично решение на премиера Борисов. Това са пари, събрани от всички българи, които отиват само в общини на ГЕРБ и ДПС. 88 общини, с население от 1 300 000 българи, са без нито един лев финансиране чрез тези постановления", заяви във Видин лидерът на БСП Корнелия Нинова.

За област Видин в края на миналата година са отпуснати над 9 300 000 лв. Получиха ги общините Видин, Бойница, Димово, Кула, Ружинци, управлявани от кметове от ГЕРБ и Ново село, където кмет е независимият кандидат Георги Стоенелов. Останалите 5 общини не взеха допълнителна субсидия.

"С две постановления през 2018 година са раздадени 300 млн. лева безпринципно- без проекти, без нищо. Просто една политическа процедура. Трябва да има правила", е мнението на Милчо Лалов, кмет на община Брегово, издигнат от БСП.

Подобна е ситуацията и във Врачанско. За 5 местни общини бяха отпуснати общо над 9 400 000 лева за ремонти на пътища, обществени сгради, спортни обекти. Получиха ги Враца, Бяла Слатина, Козлодуй, Оряхово, управлявани от кметове на ГЕРБ и Роман, чийто кмет е независим кандидат. Останалите 5 врачански общини не получиха допълнителен финансов ресурс. Сред тях е Мездра, там кметът Генади Събков е от БСП:

"Не е нормално по такъв непрозрачен начин да се разпределя огромен финансов държавен ресурс и на никой да не му прави впечатление. Липсата на правила, липсата на ясни критерии е в разрез с всичко онова, което се стремим да постигнем в нашата страна. Виждате колко е строг редът за достъп до средства по оперативните програми и на този фон е твърде дразнещо разпределението на местните средства. Не завиждам на никой колега, който е получил средства и ги е използвал за нещо разумно на територията на своята община, но не е нормално да търсиш връзки и контакти, извън всякакви нормални регламенти, за да докараш инвестиции в собствения си град и собствената си община. Това е дразнещото. Всички имаме интерес от ясни правила."

"Чиста спекулация е твърдението на БСП, че правителството дава пари само на общини на ГЕРБ", това пък заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"Първо - общините не са "наши" и "ваши" и второ - нима в населените места, където управлява ГЕРБ, не живеят членове и симпатизанти на БСП и не се възползват от подобрената среда за живот", обясни той.

Председателят на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов отбеляза, че Законът за публичните финанси е ясен и при всички правителства е бил ябълка на раздора между кабинета и общините:

"Сдружението на общините не трябва да бъде средство за разчистване на политически сметки. Специално за постановлението на Министерски съвет- както кметове на БСП не са получили средства, така и кметове от партия ГЕРБ също не са получили. Смятам, че няма драма и винаги този проблем ще бъде поставян при всяко едно правителство за разпределението на тези средства- има приоритетни проекти, има спешни и неотложни действия."

Допълнителните средства, които общините получиха с постановление на МС в края на годината, са определени въз основа на мотивирани искания от тяхна страна, които са постъпвали в Министерството на финансите през годината, обясни финансовият министър Владислав Горанов и добави, че на общини в Северна България са предоставени 158 млн. лева, което е 56% от общия размер на одобрените допълнителни средства, защото е с по-слабо икономическо развитие.

На обратното мнение обаче е кметът на община Белоградчик Борис Николов. Според него допълните финансови трансфери не се разпределят прозрачно и не се дават на общини, които наистина имат нужда от това, а по субективен принцип, защото липсват правила:

"Разбрах, че има нагласа в правителството за отпускане на допълнителни средства и пуснах официално своето писмо до министъра на финансите, но нищо не последва. Тихомълком се определят общините, без никакви правила, без никакви критерии. Фактите са такива и са очевадни. Най-тежкият проблем в държавата ни от прехода насам е, че нямаме правила- всичко е стихийност, случайност, реакции по гасене на пожарчета, устройване на свои хора на длъжности... Няма емоции и политически пристрастия тук- просто гледам фактите. Болницата ни е пред закриване, не могат да ни дадат нито лев за нея, а се дават стотици милиони за асфалтиране на черни пътища по селата, където няма хора."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24