Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Католиците от Северозапада ще посрещнат папа Франциск в София

Католическата общност в северозападна България се готви за посещението на папа Франциск у нас. Католици, които живеят във Видин, ще отнесат на среща с папа Франциск вратите на строящата се в града катедрала.
Енория във Видин е имало след Освобождението, възстановена е преди три години. Преди да започне служба във Видин, отец Пламен Гечев заедно с други католически свещеници, се среща с папа Франциск. Тогава името на Видин се чува в базиликата "Св. Петър". За да помагат на енорийския свещеник отец Гечев, в града се заселват и католически семейства от Италия и Полша. Около 250 са католиците във Видин към момента, разказа енорийският свещеник:
"...Католическите корени във Видин водят началото си още от XIV в., когато Унгария за кратко завладява Видинско и през следващите години се прави опит за масово налагане на католицизма в региона... На 7 май 2016 г. в града епископът на Никополската епархия Петко Христов провъзгласи декрета за възобновяване на епархията... Когато дойдох тук, нямаше много католици, но дойдоха хора. То какво е църквата и вярата без хора..."

Заедно с отец Гечев във Видин е семейството на Ели и Джузепе Гуарнери. Идват от Северна Италия. В града са от четири години. За Ели и Джузепе идването във Видин е мисия. Двамата са творци, рисуват предимно икони. Грижат се за петте си деца и се справят с трудностите, които срещат и всички българи. Ели и Джузепе казват, че предстоящото посещение на папа Франциск у нас за тях е като чудо.

За отец Гечев срещата с папа Франциск ще е втората. Получил е благословението му преди да започне мисията. От папа Франциск първо причастие ще получат и три деца от католическата общност, които живеят във Видин.

Кметът на Чипровци Пламен Петков ще присъства на литургията, която ще бъде отслужена в София. От града с известните килими са приготвили подарък за папата:

"Приготвили сме подарък, но поверието е, че не се казва кой го изработва. Килим ще е...Само аз ще ходя защото местата са ограничени..."


В село Бърдарски геран също се готвят за посещението на папата. Хората се вълнуват, особено по- възрастните, коментира Ирина Босилкова  председателят на местното читалище "Съединение-1923":

"Усеща се вълнение сред по-възрастните, които са ходили и при посещението на папа Йоан Павел 2.. Вълнуващо е за нас католиците... Тези, които не могат да отидат, ще гледат по телевизията..."

Заедно с отец Койчо Димов от селото за литургията ще пътуват около 14 човека:

"Това не е нищо сензационно. Просто едни смирени миряни ще присъстват на неделна литургия, която обаче ще бъде водена от папа Франциск", коментира той. 

От 2004 година в района на бившият Химкомбинат започва изграждането на католическа катедрала. Това е частна инициатива на Борислав Лоринков и се строи с негови средства. Църквата има 1100 кв. м. разгъната площ.

"Строежът на катедралата започна тогава, когато приватизираха Химкомбината... Знам, че е частна инициатива и започна тогава...", спомня си Любен Еремиев, който по това време е директор на Завода за гуми.

Катедралата в строеж във Видин "Христос Спасител-Възнесение Господне" е една от последните, които се строят в страната. Общият брой католическите църкви у нас е 39.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45